Ciemna strona Salwadoru

Artykuły

  • Tekst: Klaudia Oleksińska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Klaudia Oleksińska – aktorka i dziennikarka obdarzona genem nomada, niepozwalającym jej usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Jak twierdzi, ma niesamowity talent do znajdowania się w centrum wydarzeń i spotykania ludzi, którzy chętnie dzielą się z nią swoją historią. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia Musicalowego AJ project. Pasjonatka kultury indyjskiej, hiszpańskiej i tańców latynoamerykańskich.

Najczęściej opowiadam o zakątkach świata, którymi się zachwycam. Dzisiaj troszeczkę przełamię ten schemat, opisując miejsce, które z przyjemnością odwiedzę, ale nie niewielu wie, że obowiązuje tam jedno z najsurowszych praw aborcyjnych na świecie. Warto poruszyć ten temat w związku ze strajkami, które rozpoczęły się w Polsce po kontrowersyjnej decyzji TK, która znosi legalność aborcji w przypadku upośledzenia i poważnej choroby płodu.

róża

Salwador – stolica cywilizacji Majów czy Wojna Futbolowa

Salwador sam w sobie nie jest zbyt turystycznym miejscem. A szkoda, bo posiada wiele interesujących zabytków, pochodzących z jeszcze z czasów cywilizacji Majów. Salwador słynie także z  najlepszych plaż surfingowych na świecie. Ten niewielki kraj w Ameryce Środkowej, podobnie  jak Polska, jest katolicki i   jest około 15 razy mniejszy od naszej ojczyzny. Większość Polaków może kojarzyć go z Wojną Futbolową Kapuścińskiego, w której reporter opisał stugodzinną wojnę Salwadoru z  sąsiednim Hondurasem, rozegraną po meczu piłki nożnej.

surfing

 

Salwador – Bóg, Jedność, Wolność

To motto Salwadoru, które może wydać nam się podobne do polskiego Bóg, Honor i Ojczyzna. W tym niespełna trzymilionowym kraju rocznie zabija się ponad 500 kobiet, co sprawia, że Salwador od lat zajmuje pierwsze miejsce pod względem śmiertelności ofiar przemocy domowej. Co więcej, każdego roku ofiarą gwałtu,  pada tu sześć tysięcy kobiet, a 80 proc. z nich to młode dziewczyny, które są narażone na przemoc seksualną nawet we własnych domach. Niestety, najmłodsze z nich są wykorzystywane przez własnych ojców, braci, czy dalszych krewnych.

kościół salwador

 

Do niedawna gwałciciele mogli uniknąć kary poprzez małżeństwo ze swoją ofiarą. Natomiast kobieta podejrzana o aborcję lub poronienie, może trafić do więzienia za zabójstwo. Pacjentki zaraz po utracie ciąży przykuwa się do łóżek, nawet jeśli ich dzieci zmarły w wyniku komplikacji okołoporodowych.  W Salwadorze ponad 700 tysięcy piętnastolatków nie potrafi czytać, ani pisać. Niestety większość z nich to kobiety, które nie mają dostępu do podstawowej wiedzy związanej z zasadami antykoncepcji, nawet tej naturalnej.

 

„Smaczne przestępstwo”

Właśnie tak w Salwadorze określa się stosunek seksualny z nieletnią dziewczynką, który jeszcze do niedawna był w tym kraju legalny. Chociaż prawo zostało zmienione, to przestępstwo wciąż jest akceptowane społecznie. W Salwadorze nawet dziesięciolatka jest narażona na gwałt. Najbardziej konserwatywni  politycy uważają, że jeśli kobiecie udało się zajść w ciążę , to znaczy, że jest biologicznie gotowa na urodzenie dziecka. Zatem poronienie musi być związane z jej świadomą próbą przerwania ciąży. Takie przekonania sprawiają, że  z roku na rok coraz młodsze dziewczyny zachodzą w ciążę. Wbrew opiniom konserwatystów, dziesięciolatka ma bez porównania mniejsze szanse na doniesienie ciąży niż w pełni dojrzała płciowo kobieta.

 

Salwador – całkowity zakaz aborcji

W tym kraju obowiązuje jedno z najsurowszych praw antyaborcyjnych na świecie. Władze Salwadoru nie uznają przypadku, w którym mogło dojść do naturalnego poronienia. Przerwanie ciąży nie jest w tym kraju możliwe nawet jeśli życie matki jest zagrożone. Kolejne rządy zaostrzają to prawo w imię ochrony życia poczętego.

salwador flaga

Salwador vs. Polska

Salwador podobnie jak Honduras czy Nikaragua, znajduje się na liście krajów, które uznają, że ochrona życia należy się od momentu poczęcia. Najradykalniejsi działacze pro Life oraz obecnie sprawująca władzę Zjednoczona Prawica, niesie na sztandarach podobne hasła. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w Polsce wywołała  bardzo silny opór społeczny. Mimo ograniczeń związanych z sytuacją epidemiologiczną, na ulicę największych miast wyszły tysiące kobiet. Z Polkami solidaryzują się kobiety z całej Europy, które są oburzone zaostrzeniem już i tak najsurowszego prawa aborcyjnego w Unii Europejskiej.  

protest

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA