Czym można zachwycić się w jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie?

Artykuły, Na spokojnie

Niewielka Mołdawia jest jednym z najbardziej tajemniczych europejskich krajów. Nieodkrytą perłą, którą warto zobaczyć, nim stanie się popularnym kierunkiem turystycznym. Zdecydowanie największym atutem Mołdawii jest przepiękny krajobraz i możliwość obcowania z naturą. Nie brakuje tu również interesujących zabytków, które warto zwiedzić niespiesznie.

Kraj ten jest na swój zwyczajny sposób bardzo urokliwy i nie brakuje w nim zaskakująco pięknych miejsc. Winnice, zamki, pałace i niczym nieskażona natura – wakacje w tym kraju to przepis na wypoczynek w nurcie slow. Warto po prostu być i cieszyć się chwilą, a Mołdawia jest do tego wprost idealna.

Kiszyniów

Stolica i największe miasto Mołdawii to często punkt rozpoczęcia podróży po kraju. Ciekawym faktem jest to, że Kiszyniów leży na siedmiu wzgórzach, co może stać się inspiracją do wielu wędrówek. Stolica Mołdawii uważana jest za jedno z najzieleńszych europejskich miast, przez co szczególnie przyciąga miłośników natury i wypoczynku na świeżym powietrzu. Pobyt w tym kraju może być relaksującym odpoczynkiem od codziennego zgiełku.

Głównymi atrakcjami Mołdawii nie są miasta, a prowincje, które charakteryzują się wyżynnym krajobrazem obfitującym we wzgórza, bezkresne pola i łąki. Za jedną z największych atrakcji Mołdawii można uznać harmonię otaczających krajobrazów, która tak rzadko jest obecna w wielkich miastach.

Co warto zwiedzić w Mołdawii?

Twierdza w Sorokach

Okrągła twierdza w stylu renesansowym stoi nad Dniestrem od XV w. Jej budowniczym był Stefan III Wielki, książę mołdawski, którego w Mołdawii można zobaczyć na wielu pomnikach, obrazach, rycinach i w innych reprezentatywnych miejscach. Spacer po koronie zamku pozwala na odkrycie jego znakomitych proporcji i jest fantastycznym miejscem, z którego można podziwiać spokojny bieg Dniestru.

Monaster Trójcy Świętej w Saharnie

Jedno z ulubionych miejsc pielgrzymkowych Mołdawian i wiernych przybywających zza granicy. Usytuowany na terenie Rezerwatu Krajobrazowego Saharna. Został założony w II poł. XVIII wieku przez Bartłomieja Ciungu. Barwny kompleks klasztorny składa się z kilku świątyń Wolna przestrzeń kompleksu wypełniona jest rabatami z pięknymi kwiatami, ponadto kompleks zamieszkają łabędzie, pawie i gołębie.

Winnica Cricova

Cricova miejscowość położona kilkanaście kilometrów od Kiszyniowa oraz nazwa podziemnego miasta win. Cricova to jedna z najbardziej znanych winnic w Mołdawii. Słynie z długich, podziemnych piwnic, które mają prawie 120 km długości – trzeba poruszać się po nich samochodami! Całość tworzy imponujące podziemne miasto. W piwnicach znajdują się ogromne kolekcje ponad miliona butelek wina. Ponadto można tam znaleźć prywatne kolekcje sławnych ludzi z całego świata. Ogromną atrakcją dla zwiedzających są podziemne pomieszczenia do degustacji win Mołdawii.

Orheiul Vechi

Kompleks archeologiczny rozciąga się wokół meandrującej doliny rzeki Raut poniżej Orhei, w okolicach wiosek Trebujeni, Butuceni i Morovaia. Wielu uznaje to miejsce za mołdawską perłę. Widnieje ono na większości pocztówek i magnesów z Mołdawii.

Zwiedzanie kompleksu warto rozpocząć od odwiedzenia ruin tatarskich łaźni, które są pozostałością po mieście Șehr al-Djedid , założonym około 1290 roku przez Złotą Ordę.

Następnie dobrze jest wybrać się do jaskiń, które znajdują się w pobliżu. Duże jaskinie są wytworem rąk ludzkich. Wejście do nich jest łatwe i nie jest konieczne posiadanie dodatkowego sprzętu. Jaskinie w połączeniu ze skamielinami, które porasta bujna roślinność tworzą wyjątkowy klimat, który przywodzi na myśl czasy prehistoryczne.

Klasztor wykuty w skale

Miejsce, gdzie znajduje się najwięcej atrakcji w całym kompleksie. Do tego miejsca prowadzą też znaki drogowe oznaczone jako „Orhei Vechi”. Klasztor zachowany jest w surowym stylu, na ścianach niegdyś znajdowały się malowidła, jednak dziś ze zdobień został tylko okazały ołtarz. Z klasztoru można wyjść na niewielką półkę skalną i z niej rozkoszować się widokiem rzeki.

Mołdawskie rzeki

Przyciągają nie tylko kajakarzy, ale i wszystkich tych, którzy cenią sobie naturę i spokój. Rzeki w Mołdawii meandrują, przedzierają się przez głębokie wąwozy, wprawiają w podziw każdego turystę. Większości odcinków rzek prowadzonych jest przez obszary niezabudowane. Wśród kajakarzy dużym zainteresowaniem cieszy się spływ na Reucie, albo na jednej z rzek granicznych-Prucie (Rumunia) i Dniestrze (Ukraina).

Nie ma zatem co czekać aż tłumy turystów docenią ten wyjątkowy zakątek Europy. Warto zobaczyć Mołdawię już dziś i wypocząć wśród jej wyjątkowych krajobrazów i zabytków.

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA