Historyczna Turcja – wakacje śladami mitycznych miejsc i greckich bogów

Historia

  • Tekst:

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, studentka etnologii i antropologii kulturowej na UJ. Współpracuje z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Uzależniona od podróży, sercem ciągle wraca do Peru, Boliwii i Brazylii. Stara się łączyć reportaż z antropologią kulturową; jej główne zainteresowania to szeroko pojęta kultura, ruchy społeczne, postkolonializm i migracje.

Turystów najczęściej przyciągają do Turcji nadmorskie kurorty oraz  miasta, w których przez trzysta dni w roku świeci słońce. Warto wiedzieć, że ten kraj to prawdziwe muzeum pełne historycznych pamiątek po mitycznych bogach, Bizancjum, a także Cesarstwie Rzymskim. Turcja to idealna propozycja dla tych, których znudziło plażowanie i kąpiele w morzu i oceanie. Jak zaplanować podróż śladami mitycznych miejsc i greckich bogów.

kot

Stambuł – miasto dwóch kontynentów

Warto pojechać do Stambułu choćby dlatego, że właśnie w tym mieście lub w jego najbliższej okolicy znajduje się większość ruin i pozostałości po trzech starożytnych mocarstwach: greckim, bizantyjskim, a także rzymskim.

Ze Stambułem i Ankarą jest trochę tak jak z Krakowem i Warszawą. Teoretycznie to Ankara jest stolicą Turcji, ale Stambuł to tętniące życiem serce tego kraju. Po pierwsze to jedyne na świecie miasto, które jest położone na dwóch kontynentach. Stambuł to skarbnica historycznych zabytków, a także styk Orientu z kulturą zachodnią. Właśnie dlatego jest to miejsce pełne kontrastów. Z jednej strony „sieciówki”, wysokie biurowce i kluby z nocnymi imprezami, które w niczym nie ustępują tym na londyńskim Soho, z drugiej tradycjonalizm oraz silne oddziaływanie islamu na życie społeczno-kulturalne. W Stambule są szkoły, gdzie brak chusty czy mówienie się na kawę z mężczyzną zostanie źle odebrane przez otoczenie. Z drugiej strony są też szkoły mieszane, które niczym nie różnią się od tych w Europie Zachodniej. Warto o tym pamiętać wybierając się na wymianę studencką i dobrze sprawdzić uniwersytet, z którym współpracuje twoja uczelnia.

 

Troja – śladami mitycznej wojny trojańskiej

Nie łudźcie się, że podczas jednej podróży do Turcji uda wam się dotrzeć do wszystkich miejsc przesiąkniętych obecnością starożytnych zabytków. Każdego roku archeolodzy odkrywają pozostałości po cywilizacji antyku.

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast starożytnych jest opiewana przez Homera Troja. To miejsce odkrył w XIX wieku niemiecki archeolog Henryk Schliemann. Mimo że Troja dawniej była starożytną potęgą, odwiedzający miasto turyści często są rozczarowani, gdyż ruiny starożytnej Troi są jednymi z najgorzej zachowanych antycznych zabytków w całej Turcji. Jednak legendarna statua Konia Trojańskiego, a także wyjątkowa aura tego miasta sprawiają, że Troja cieszy się dużą popularnością wśród podróżnych.

Troja

Troja

Assos – kraina Arystotelesa

Patronem tego miasta jest Arystoteles – najsłynniejszy filozof starożytnej Grecji, który po śmierci Platona postanowił przenieść się do Assos i właśnie tutaj otworzył swoją szkołę filozoficzną. Święty Piotr podczas swojej trzeciej podróży misyjnej również odwiedził port w Assos, z którego udał się w kierunku Palestyny. Na turystów czeka tutaj mnóstwo zabytków m.in. dobrze zachowane ruiny świątyni Ateny Polias oraz antyczny amfiteatr, z którego rozciąga się widok na  morze oraz znajdujące się w pobliżu wyspy greckie. Podczas wizyty w Assos warto udać się do pobliskiej osady Behramakle, która przypomina skansen osmańskiej codzienności. Miejsce najczęściej jest omijane przez turystów, a szkoda, bo z pewnością bardziej przemówiłoby do wyobraźni niejednego miłośnika starożytnej historii niż Troja.

Efez – żywe muzeum antyku

Mimo licznych trzęsień ziemi, w tym regionie ruiny starożytnego Efezu zachowały się w bardzo dobrym stanie. Dlatego właśnie jest to miejsce, które co roku oblegają turyści z wielu zakątków świata. Podczas spaceru po tym mieście możecie poczuć jakby czas stanął w miejscu, gdyż Efez to taki naturalny wehikuł czasu. Jeśli nie lubicie tłoku to powinniście zwiedzać miasto wieczorem. Wtedy też kręte uliczki są najbardziej klimatyczne. Warto wiedzieć, że co roku w okresie jesiennym są tutaj organizowane zawody walk wielbłądów. Jeśli jesteście szczególnie wrażliwi na cierpienie zwierząt, to wybierzcie inny termin podróży.

Ruiny w Efezie

Ruiny w Efezie

Świątynia Apollina w Didim

Didim to świetny kompromis jeśli twój towarzysz podróży nie jest takim pasjonatem archeologii jak ty. Miasteczko zasłużyło na miano najpopularniejszego kurortu nad Morzem Egejskim, gdyż ze względu na zróżnicowanie, każdy znajdzie tam coś dla siebie.  Gdy twój towarzysz będzie wygrzewał się na słońcu lub przygotowywał do imprezy, ty możesz wybrać się do Świątyni Apollina. To jedna z największych lokalnych atrakcji, dla której warto odwiedzić Didim. Budowla jest naprawdę gigantyczna i nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka, jej kolumny naprawdę robią wrażenie.

Świątynia Apollina

Świątynia Apollina

Pamukkale

Jeśli nigdy wcześniej nie myślałeś o podróży do Turcji, to najprawdopodobniej skusiły cię zdjęcia śnieżnobiałych tarasów i turkusowej wody, które pochodzą właśnie z Pamukkale. To miejsce powstało na skutek działania wód wapiennych, które wypływają z wód termalnych. Ze względu na lecznicze działanie wody, a także znajdujących się w pobliżu ruin starożytnego Hierapolis, miasto znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Pamukkale to miejsce, którego zdecydowanie nie możesz przegapić podczas swojej podróży.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA