Zjazd na nartach podniebną trasą – Aiguille du Midi

Aktywnie, Inspiracje

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji: 14 listopada 2016
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

3842m n.p.m. – tyle wynosi wysokość szczytu Aiguille du Midi, położonego we Francji w Masywie Mont Blanc.

Zejście z górnej stacji kolejki na początek trasy
Zejście z górnej stacji kolejki na początek trasy, aut. mattharvey1
Widok na Aiguille du Midi z podejścia na Mont Blanc
Widok na Aiguille du Midi z podejścia na Mont Blanc, aut. A.Warszawski
Trasa lodowcem przez Vallee Blanche
Trasa lodowcem przez Vallee Blanche, aut. phileole
Górny odcinek trasy
Górny odcinek trasy, aut. phileole
Widok ze szczytu latem
Widok ze szczytu latem, aut. Vasile Cotovanu
Ponad chmurami
Ponad chmurami, aut. mattharvey1

Mimo imponującej wysokości Aiguille du Midi, na górę możemy dostać się z położonego w dolinie Chamonix, korzystając z kolejki linowej (ok. 20 minut). Co najlepsze, w miesiącach zimowych wcale nie musimy wracać do miasta tą samą drogą, gdyż zamiast tego możemy po prostu zjechać na nartach!

Aiguille du Midi

Górna stacja kolejki na szczycie Aiguille du Midi, aut. Lawrence Murray

Jest to jednak przyjemność zarezerwowana tylko dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Taki zjazd nie przebiega żadną znakowaną trasą lecz lodowcem, tak więc musimy być gotowi na wszelkie związane z tym niespodzianki, takie jak szczeliny, lawiny czy lodowe seraki. Obowiązkiem każdego jest posiadanie detektora lawinowego oraz uprzęży wspinaczkowej (w razie konieczności wyciągania osoby ze szczeliny lodowcowej), dobrze jest mieć też raki, które pomagają przy przejściu z górnej stacji kolejki na początek trasy.

Aiguille du Midi

Początek podniebnej trasy, aut. trailsource.com

Trasa ciągnąca się przez Vallee Blanche (Białą Dolinę) jest bardzo długa, liczy ponad 20km. Zjeżdżając szybko, będziemy na dole po ok. 1,5 – 2h, możemy także wybrać wolniejsze tempo aby powoli napawać się widokami okolicy, a jest co podziwiać! Jeśli nie jesteśmy pewni słuszności pomysłu zjeżdżania samemu, istnieje możliwość zjechania z przewodnikiem.

Aiguille du Midi, Mont Blanc

Narciarze szykujący się do zjazdu, aut. mattharvey1

Na szczyt Aiguille du Midi warto wybrać się też latem, bo widoki ze szczytu i bliskość wierzchołka Mont Blanc robią niesamowite, niemożliwe do zapomnienia wrażenie. Na górze zainstalowana jest specjalna platforma widokowa, a od niedawna również zapierająca dech w piersiach przezroczysta kabina. Oprócz tego na szczycie znajdziemy kawiarnię oraz sklep z pamiątkami.

Aiguille du Midi Mont Blanc

Platforma widokowa na szczycie, aut. Forgemind ArchiMedia

Bilet w dwie strony kosztuje 60 euro, natomiast przejazd tylko w górę to koszt 49 euro. Bilet jest jednak ważny przez cały dzień, więc narciarze mogą zdążyć wjechać dwa lub trzy razy.

Polecamy obejrzeć przejazd z Aiguille du Midi przez Vallee Blanche w słoneczny, zimowy dzień uwieczniony w tym filmie:

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA