Alberobello – Magiczne kamienne domki na południu Włoch

Ciekawostki, Inspiracje

  • Tekst:

  • Data publikacji: 9 kwietnia 2019
    • Poznaj autora

Widok na miasto. Niewielkie domki z kamiennymi, stożkowatymi dachami, zwieńczonymi krzyżami i innymi symbolami. Krajobraz jak z opowieści fantastycznej lecz to tylko miejscowość Alberobello, w Apulli, na południu Włoch.

Matthias Kabel

Domki, które widzicie na zdjęciach w Apulli nazywane są trulli. Są to bardzo proste konstrukcje na planie kwadratu lub koła, z kamienia wapiennego, stawiane zazwyczaj bez używania zaprawy. Dachy domów były układane w kształcie stożków, z płaskich łupków wapiennych. Zwieńczeniem dachu najczęściej był krzyż lecz czasem również inne, nie zawsze jasne symbole. Niektóre z domów trulli zdobione były znakami hieroglificznymi o niewiadomym znaczeniu.

Poza Alberobello podobne budowle możemy podziwiać w pobliskim mieście Martina Franca oraz niektórych okolicznych wioskach. W Alberobello przetrwało ich najwięcej, ok. 1500 domów, dzięki czemu miejsce zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarsze z domów pochodzą prawdopodobnie z XIII w., natomiast najnowsze z nich mają około 200 – 300 lat.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Alberobello.jpg

Istnieje kilka teorii na temat powstawania tych oryginalnych domków. Najbardziej prawdopodobna z nich mówi o tym, że był to przejaw sprytu tutejszych chłopów. Unikano w ten sposób płacenia podatków, które obowiązywały tylko właścicieli solidnych, murowanych domostw. Domki typu truli nie przypominały solidnych domów, dodatkowo część dachu można było łatwo zdemontować, tak aby konstrukcja wyglądała na niedokończoną.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA