Grecja. Najpiękniejsze trasy trekkingowe

Ciekawostki

  • Tekst: Marta Burza

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Indolog, Turkolog i absolwentka Podyplomowych Studiów Pomocy Humanitarnej. Latem jako pilot wycieczek zaraża dobrą energią i miłością do Italii. W wolnych chwilach włóczy się po świecie, jeździ autostopem i słucha historii, które później amatorsko opisuje.

Nie ma wątpliwości, że Grecja jest najbardziej znana ze swoich pięknych wybrzeży i starożytnej mitologii, ale gdyby przyjrzeć się bliżej można zobaczyć, że kraj ten ma też coś do zaoferowania piechurom, fanom górskich trekkingów. Przygotowaliśmy listę pięciu wybranych tras pieszych w tym pięknym, śródziemnomorskim kraju.

Grecja, Pindos
Grecja, Pindos
Górzysta Grecja
Górzysta Grecja
Grecja, Aptera
Grecja, Aptera
Góra Olimp
Góra Olimp
Góra Olimp
Góra Olimp

Ze względu na to, że znaczna część kraju jest pokryta wzgórzami i górami, Grecję można nazwać rajem trekkingowym. Nawet na mniejszych wyspach znajdują się malownicze szlaki na różnych poziomach trudności, warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu wakacji.

1. Góra Olimp

Na liście nie może zabraknąć słynnej Góry Olimp, którą zamieszkiwali greccy Bogowie. Mieli mieszkać na samym szczycie. Olimp jest jednak nie tylko miejscem Bogów, ale i pieszych wędrówek.

Wspinaczka na górę, która ma 2918 m wysokości, zwykle odbywa się w dwa dni. Nie jest to trasa skomplikowana technicznie, ale dotarcie na szczyt może być stosunkowo trudne – może to dlatego w tamtych czasach mieszkali tam tylko Bogowie. Ostatni odcinek wspinaczki prowadzi ze szczytu Skala Peak (2882 m.n.p.m.) do szczytu Mytikas  (2918 m.n.p.m.). Jest to tzw. wspinaczka skalna III stopnia, czyli zaliczana już do trudnych. Rozpoczyna się w mieście Litochoro i obejmuje również pobyt w jednym z górskich schronisk, jak na przykład przytulne Kakkalos. Widoki po drodze są niesamowite. Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych tras pieszych w Grecji.

2. Menalon Trail

Menalon Trail to gratka dla zaprawionych w bojach piechurów. Jest to długodystansowy szlak pieszy, który biegnie między Stemnitsą i Lagkadią, dwiema górskimi wioskami w Arkadii. Znajdują się one na półwyspie Peloponez, czyli na samym południu Grecji. Jest to trasa usytuowana znacznie bardziej na uboczu niż wiele innych greckich szlaków.

75-kilometrowa droga jest nie tylko górzysta, ale także pełna dolin, kanionów i nagich szczytów. Był to pierwszy szlak w Grecji certyfikowany przez ERA (European Ramblers Association) i ukazuje mniej znaną część Grecji oraz różnorodną florę i faunę. Na oficjalnej stronie internetowej Menalon Trail można zapoznać się z podziałem ośmiostopniowej trasy.

3. Góry Pindos

Pindos to góry, które stanowią oś południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Ich długość to ok. 200 km, a najwyższym szczytem jest Smolikas (2 637 m.n.p.m.). Jest to drugi co do wysokości masyw Grecji – pierwszy jest Olimp.

Wizyta w tym regionie to szansa na wędrówkę wąwozem Vikos – jednym z najgłębszych kanionów na Ziemi. To jednak nie wszystkie atrakcje gór Pindos. Kolejną może być spotkanie… niedźwiedzi brunatnych. Być może kojarzą się z raczej z Alaską, ale niech was to nie zmyli. w Grecji istnieje również dobrze prosperująca populacja niedźwiedzi brunatnych (jest ich około 450) – można je spotkać właśnie północnych górach Pindos, które graniczą z Albanią.

4.Wąwóz Samaria

Nie wszystkie najlepsze wędrówki w Grecji muszą odbywać się na kontynencie – wyspy też mogą pochwalić się ciekawymi trasami. Warto mieć na uwadze choćby Kretę, która jest również niesamowicie górzysta – a wędrówki po tej wyspie są jednymi z najciekawszych w Grecji. Świetnym miejscem na rozpoczęcie spaceru jest wąwóz Samaria – najdłuższy oraz według niektórych najbardziej malowniczy wąwóz w Europie. Jedynym problemem związanym z dość popularnym wąwozem są tłumy odwiedzających, które mogą nieco utrudniać wędrówkę. Latem może być naprawdę tłoczno, dlatego dobrze jest wyruszyć tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

5. Pasmo górskie Taygetos

Pasmo górskie Taygetos jest najwyższym pasmem górskim Peloponezu, a najwyższym szczytem pasma jest Prorok Eliasz (2407 m n.p.m.). W cieniu tych gór leży Sparta – tak, to stamtąd wywodzą się Spartanie, nieustraszeni wojownicy znani z lekcji historii jako bohaterowie bitwy pod Termopilami.

GóryTaygetos to jedne z najdzikszych, bezludnych gór w kraju. Podróżnicy, którzy odbyli taką podróż, sugerują w swoich relacjach, aby nie porywać się na samotny trekking w te rejony ze względów bezpieczeństwa – warto wziąć to pod uwagę. Samo podejście nie jest trudne, choć męczące. Na początku wiedzie przez las sosnowy, żeby potem przejść na wystawiony na słońce szlak z niesamowitymi widokami zapierającymi dech w piersiach. Na szczycie Profitis Ilias (Prorok Eliasz) znajduje się kapliczka, spod której można podziwiać spowite chmurami zbocza i górskie pasma.

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA