Jak dbać o sprzęt turystyczny? Buty trekkingowe, śpiwór, namiot i odzież z membraną.

Porady

Niezależnie od tego, ile wydajemy na sprzęt turystyczny, zawsze zależy nam na tym samym – żeby spełniał swoje zadania. Na nic jednak zdadzą się nawet najdroższe gadżety, jeśli się nie dba o nie. Podpowiadamy więc co zrobić, aby turystyczny ekwipunek służył jak najdłużej.

1. Jak dbać o sprzęt turystyczny – buty trekkingowe

Przechowywanie:

Wysuszone, czyste buty najlepiej przechowywać w oryginalnym pudełku. Nie zakurzą się ani nie pobrudzą od innych butów rozrzuconych w szafie, a jeśli zrobimy w kartonie kilka dziurek, zapewnimy im odpowiednią wentylację. Aby nie zawilgotniały, wsadź do środka kilka woreczków z żelem krzemionkowym (to te malutkie saszetki z kuleczkami, dodawane m.in. właśnie do butów i torebek).

Czyszczenie:

Buty czyścimy z wyciągniętymi sznurowadłami i wkładkami. Na zewnątrz używaj gąbki lub miękkiej szczoteczki w połączeniu z ciepłą wodą. Jeśli przecieranie nie pomoże, możesz spróbować pod bieżącym strumieniem, ale nigdy nie stosuj mydła. Jedyną chemią, jaką powinieneś stosować do czyszczenia treków, są specjalnie do tego celu stworzone środki, które nie wysuszają skóry i nie szkodzą impregnacji.

Wnętrze myj ściereczką i ciepłą wodą, a wyschnięte można dodatkowo potraktować odświeżającym preparatem.

Nigdy nie susz butów na kaloryferze, przy piecu czy innych źródłach ciepła. Wysokie temperatury wpływają źle zarówno na elementy z tworzyw sztucznych (topią się, odkształcają), jak i skórzane (gną się, pękają).

Inne:

Nawilżaj i impregnuj swoje buty, a posłużą latami. Skórzane elementy nacieraj od czasu do czasu specjalnym woskiem i impregnuj przed każdym użyciem (najlepiej 24 godziny wcześniej). Dobierz odpowiedni produkt do rodzaju skóry, z jakiego zrobione jest obuwie, a podczas nakładania nie zapominaj o języku, sznurowadłach i trudno dostępnych miejscach. Trzymaj się zaleceń podanych na opakowaniu.

buty trekkingowe

2. Jak dbać o sprzęt turystyczny – śpiwór

Przechowywanie:

Śpiwór, zarówno puchowy jak i syntetyczny, nie powinien znajdować się w worku kompresyjnym dłużej, niż to konieczne. Po powrocie z każdej wyprawy należy go wywietrzyć, a następnie rozwiesić albo przechowywać w luźnym, bawełnianym worku. Najlepiej w przewiewnym miejscu, np. przestronnej szafie.

Czyszczenie:

Pranie śpiwora to ostateczna ostateczność. Najpierw zastanów się, czy nie wystarczy porządne wietrzenie i usunięcie powierzchownych zabrudzeń. Jeśli koniecznie musisz to zrobić, wybierz bardzo delikatną chemię (płatki mydlane lub specjalny środek czyszczący – nigdy proszek i zapomnij o płynie do płukania!), najkrótszy tryb prania bez wirowania i maksymalnie 30°C. Komory modeli puchowych wypełnione są porcjami puchu, które po praniu zbija się w kulki, więc konieczne jest ich roztrzepanie. Od tego zależy, czy śpiwór będzie się jeszcze do czegokolwiek nadawał. Suszyć i wietrzyć najlepiej na świeżym powietrzu, ale z dala od bezpośredniego słońca. Małe zabrudzenia należy usuwać ciepłą wodą z odrobiną mydła, starając się jak najmniej zamoczyć wypełnienie.

Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta!

Inne:

Jeśli boisz się wilgoci, do nieużywanego śpiwora możesz wrzucić kilka saszetek z żelem krzemionkowym.

Nigdy nie składaj i nie zwijaj śpiwora przed umieszczeniem w pokrowcu. Jedyną słuszną metodą jest wciskanie i upychanie, które zapobiega zbijaniu się wypełnienia. Dzięki temu jest ono ułożone za każdym razem inaczej, więc unikniemy przerzedzenia w najczęściej zginanych miejscach. Po wyciągnięciu z pokrowca należy go energicznie strzepać, by wypełnienie równomiernie się rozłożyło i nabrało trochę powietrza – będzie dzięki temu odrobinę cieplej.

spakowany śpiwór

3. Jak dbać o sprzęt turystyczny – namiot

Przechowywanie:

Przed spakowaniem przenośnego domku do szafy trzeba go porządnie wywietrzyć. Gdy już przestanie pachnieć lasem, ogniskiem i skarpetkami to znak, że można go schować, ale nie do podróżnego pokrowca. Idealnie, gdyby był rozwieszony w przewiewnym miejscu, ale jeśli objętość szafy na to nie pozwala, można go poskładać w luźną kostkę i położyć na półce. Stelaż i śledzie wymyj, wysusz i przechowuj w woreczku.

Czyszczenie:

W przypadku większości modeli namiotów nie ma takich okoliczności, które usprawiedliwiłyby wrzucenie namiotu do pralki. Można go tylko wietrzyć i myć ciepłą wodą z odrobiną mydła – nic więcej. Nawet, jeśli jest cały w błocie, nie masz wyjścia – miską, gąbka i do roboty. Suszymy, podobnie jak śpiwór, najlepiej na wolnym powietrzu, w cieple i cieniu. Pamiętaj, by wywrócić go na lewą stronę i wytrzepać piasek, trawę i inne śmieci. Zabłocony zamek najlepiej myć szczoteczką do zębów.

Inne:

Zanim zamkniesz sezon namiotowy, wykonaj wszystkie potrzebne reperacje, żebyś na wiosnę miał je z głowy i mógł od razu spakować swój domek do plecaka.

biwakowanie zimą

4. Jak dbać o sprzęt turystyczny – odzież z membraną

Przechowywanie:

Tutaj nie ma szczególnych zaleceń. Ważne, by ubrania wisiały luźno, były czyste i suche. Gdy nie mamy zamiaru używać ich przez dłuższy czas, najlepiej nałożyć na nie przepuszczający powietrze pokrowiec, aby się nie zakurzyły.

Czyszczenie:

Przede wszystkim zapomnij o proszku do prania i płynie do płukania, które zatykają otwory w membranie. Do prania tego typu odzieży stosuj delikatne, specjalistyczne płyny i żele. Większość producentów zaleca pranie bez wirowania w 30°C, ale najlepiej upewnić się co do tego na metce. Aby delikatne elementy nie obiły się o bęben pralki, ubranie można prać w specjalnym worku lub zawinąć w poszewkę na pościel. Pamiętaj również o zasunięciu wszystkich zamków. Susz w pozycji poziomej, z dala od źródeł ciepła.

Odzież z membraną trzeba regularnie czyścić i w miarę często prać (np. co dwa miesiące w przypadku częstego używania), bo każdy brud, jaki przedostanie się do wnętrza, może znacząco obniżyć jej właściwości.

Inne:

Co do impregnowania odzieży wodoodpornej, przeprowadzamy je tylko wtedy, gdy to konieczne. Nie ma sensu nakładać impregnatu zaraz po zakupie, ponieważ ochrona fabryczna działa do 2-3 prań. Natomiast jeśli widzimy, że powierzchnia kurki czy spodni wchłania wodę, wtedy warto zaopatrzyć się w jakiś repelent. Nie opisujemy sposobów aplikacji, ponieważ są naprawdę różne i zawsze opisane na etykietce.

kurtka przeciwdeszczowa

Troska o sprzęt turystyczny to nie rocket science i najczęściej ogranicza się do kilku prostych czynności. Opłaca się więc poświęcić trochę czasu swojemu ekwipunkowi, bo zadbany będzie działać bez zarzutu maksymalnie długo. Jeśli jest coś, co według Was powinniśmy jeszcze uwzględnić, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA