Czy pandemia przyniosła jakieś pozytywne zmiany dla podróżujących? Pytanie jest dość przewrotne, bo co dobrego można znaleźć w odwołanych lotach, przymusowej izolacji czy zamrożonych środkach na koncie? Oczywiście obecna sytuacja nie sprzyja planowaniu z dużym wyprzedzeniem. Tymczasem linie lotnicze coraz częściej muszą zabiegać o pasażerów, aby przetrwać kryzys. I możemy na tym skorzystać.
Promocje Wizz Air oraz Ryanair
24 września pasażerowie mogli skorzystać z promocji dwóch tanich linii lotniczych. Przewoźnicy sporo stracili w związku z zakazem lotów i kolejnymi restrykcjami europejskich rządów. Jako pierwszy Wizz Air zaproponował 50 proc. zniżki dla podróżujących, którzy zdecydują się zakupić bilet w tym dniu, a także usługę Wizz Flex za jedyne 1 euro. Dzięki Wizz Flex można zmienić kilka razy termin, a nawet trasę lotu lub anulować podróż i otrzymać zwrot środków na numer konta lub voucher do wykorzystania na kolejną podróż.
W odpowiedzi Ryanair zaproponował, że przy zakupie biletu w jedną stronę, drugi można otrzymać gratis. Również droższe linie lotnicze m.in. LOT, musiały dostosować ceny do pasażerów, którzy raczej wybierali low costowe podróże. Na stronie przewoźnika można znaleźć loty w obie strony nawet za 200 złotych.
Spontaniczne podróże
Trudno jest teraz planować wyjazdy ze sporym wyprzedzeniem, gdyż średnio co dwa tygodnie wchodzą w życie nowe przepisy i ograniczenia. To sprawia, że większość podróżujących musiało zmienić swoje nawyki i rezerwować loty na ostatnią chwilę. Rezerwacja długoterminowa lub zbytnie przywiązanie do destynacji wiąże się z rozczarowaniem. Sprawia to, że jesteśmy coraz bardziej otwarci na takie zmiany. Często musimy zmieniać miejsce podróży lub lotnisko, żeby wrócić z kraju, który został objęty zakazem lotów. Dzięki voucherom możemy szybko zamienić Francję na Portugalię lub Hiszpanię na Włochy, więc wyjazdy stały się formą niespodzianki, bo do końca nie wiemy, gdzie trafimy.
Zamiast denerwować się na zmiany, uczymy się doceniać to, że mam szanse odwiedzić zupełnie nowe miejsce. Którego sami z siebie byśmy nie wybrali. Nawet jeśli okaże się, że podróż na Wyspy Kanaryjskie musimy wymienić na miejsce, które na pierwszy rzut oka, wydaje nam się mniej atrakcyjne, najczęściej jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Do łask wróciły również podróże samochodem. Dzięki temu możemy szybko zmienić trasę i dotrzeć do miejsca, które zostało objęte zakazem lotów.
Loty krajowe
Coraz częściej można udać się na weekend na drugi koniec Polski. Przy dwóch dniach wolnego zwykle ograniczaliśmy się do miejsc, które znajdowały się stosunkowo blisko naszego miejsca zamieszkania. Obecnie linie lotnicze stworzyły bogatą ofertę lotów krajowych, dzięki którym możemy szybciej i taniej niż pociągiem i samochodem dostać się na drugi koniec naszego kraju. Dzięki temu mieszkańcy Krakowa zamiast setnego wyjazdu w góry mogą polecieć do Gdańska lub Olsztyna. Tym bardziej, że wielogodzinne stanie w korku mogą wymienić na godzinną drzemkę w wygodnym fotelu samolotu, za który wydadzą mniej niż za benzynę.
Wyjazdy długoterminowe
Mimo zdalnego nauczania, które stało się standardem na większości europejskich uczelni, pandemia nie zablokowała całkowicie międzynarodowych programów i wymian studenckich. Wciąż działa program Erasmus. Dzięki niemu studenci mogą udać się na półroczną, bądź roczną wymianę do innego kraju i doświadczyć studiów na zagranicznej uczelni. Co prawda wiąże się to z pewnymi zmianami, ograniczeniami w podróżowaniu do innych miejsc w trakcie trwania programu. Mimo to wielu studentów wciąż decyduje się na wyjazd, aby przez dłuższy przynajmniej móc cieszyć się podróżowaniem w obrębie jednego kraju.
Koronawirus a cyfrowi nomadzi
Ze względu na pandemię większość zagranicznych firm pracuje w trybie zdalnym. Daje to również szansę na pracę z dowolnego miejsca na świecie. Cyfrowi nomadzi mogą wobec tego przeprowadzić się do miejsca, o którym marzyli od dawna, bez konieczności zmiany pracy. Właściciele firm wręcz zachęcają do umożliwiania pracy z home office. Pojawia się także nowa szansa na znalezienie pracy poza własnym państwem, bez konieczności natychmiastowego opuszczania kraju.