Wczasy w gorącej Tunezji – sprawdź, co warto wiedzieć przed wyjazdem

Porady, Z przygodami

  • Tekst: Klaudia Oleksińska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Klaudia Oleksińska – aktorka i dziennikarka obdarzona genem nomada, niepozwalającym jej usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Jak twierdzi, ma niesamowity talent do znajdowania się w centrum wydarzeń i spotykania ludzi, którzy chętnie dzielą się z nią swoją historią. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia Musicalowego AJ project. Pasjonatka kultury indyjskiej, hiszpańskiej i tańców latynoamerykańskich.

Na początek musimy być szczerzy: polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do niektórych regionów kraju i zaznacza, że na terenie całej Tunezji istnieje zagrożenie terrorystyczne. Naprawdę nie powinno nas to jednak zniechęcić –  ruch turystyczny jest tam nadal obecny, ba, zdecydowanie warto odwiedzić ten niesamowity kraj – zachowując środki ostrożności możemy zwiedzić naprawdę wiele cudownych miejsc!

Wiza

Jako obywatel polski, nie musisz się przejmować nudnymi procedurami związanymi z wizą. Już od 2009 roku Polacy nie muszą aplikować o wizę, jeśli nie zamierzają spędzić w Tunezji więcej niż dziewięćdziesiąt dni.  Dlatego jeśli masz paszport, który będzie jeszcze ważny przez trzy miesiące od opuszczenia Tunezji, to możesz śmiało pakować walizki i polować na atrakcyjne last minute lub czartery.

Szczepienia i zdrowie

Nie jesteś fanem szczepień? To szkoda, ale na szczęście w przypadku Tunezji, nie musisz się nimi martwić. Warto tylko  zwrócić uwagę na  częste mycie rąk i pamiętać, żeby pić tylko wodę butelkowaną lub ją przegotować.  Nie musisz też robić wielkich zapasów w aptece, bo w Tunezji kupisz większość lekarstw przeciwbólowych, które są dostępne w Polsce. Jeżeli się przeziębisz, to wystarczy poradzić się farmaceuty. W aptekach znajdziesz również całą gamę leków zachodnioeuropejskich, które czekają tutaj specjalnie dla turystów.

Język i waluta

Językiem urzędowym w Tunezji jest język arabski, ale ze względu na bogatą tradycję kupiecką oraz targowanie, które jest nieodłącznym elementem każdej transakcji w Tunezji, z łatwością będziesz w stanie porozumieć się po angielsku, francusku, rosyjsku, a nierzadko nawet po polsku. Walutą, która obowiązuje w tym kraju, jest dinar tunezyjski. Możesz wymienić go na miejscu. W tym celu najlepiej wziąć z Polski euro lub dolary. Średnio w przeliczeniu 1 dinar to 1.6 zł. Czyli 100 dolarów po przeliczeniu daje nam 360 złotych. Wypłata z bankomatu również nie jest najgorszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o Tunezję. Różnica to jakieś 2-4 groszy na dinarze. Jest tylko jedna rzecz, o której musisz wiedzieć. Z Tunezji nie można wywozić lokalnej waluty, dlatego przed udaniem się na lotniskp, musisz wymienić ją z powrotem na euro lub dolary. Żeby to zrobić, musisz pokazać wcześniejszy rachunek z wymiany lub  potwierdzenie z bankomatu. Dlatego zatrzymaj je w portfelu.

karawana tunezja 

Bezpieczeństwo

Mimo „rewolucji kaktusowej”, która miała miejsce w Tunezji w 2011 roku, jest to kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów. Wprowadzono tam stan wyjątkowy, ale dla turystów zmienia to głównie tyle, że będziemy musieli przyzwyczaić się do widoku  patroli policji, a w dużych miastach służb wojskowych, którzy dodatkowo dbają o bezpieczeństwo przyjezdnych i mieszkańców. Ale spokojnie, Tunezję odwiedza około 200 tysięcy polskich turystów rocznie.  Jedyne, z czym możesz się spotkać, to ograniczenia w podróżowaniu w części południowej. Związane jest to z obowiązkiem posiadania pilota, zgłoszeniem trasy wycieczki, specjalnym wyposażeniem samochodu oraz obowiązkiem meldowania się na posterunkach wojskowych.

tunezja arkady

Unikaj też demonstracji i tłumnych zgromadzeń. Taniec połączony ze spożywaniem alkoholu w centrum miasta to idealny plan na wakacje w Hiszpanii, ale niekoniecznie w Tunezji. Uważaj też na kieszonkowców, którzy grasują w zatłoczonych miejscach oraz komunikacji publicznej. Właśnie dlatego, zachęcam, aby paszport zostawić w hotelu i nosić przy sobie odliczoną gotówkę. Jeśli ktoś cię okradnie to też poza przykrym doświadczeniem, nie zostaniesz pozostawiony sam sobie. Jeśli stracisz paszport, to wystarczy, że zgłosisz sprawę na policję, która wyda ci odpowiednie zaświadczenie. Z nim udasz się do polskiej ambasady, która znajduje się w Tunisie i otrzymasz tam tymczasowy paszport, dzięki któremu wrócisz do domu. Przezornych zachęcam do zgłoszenia swojego wyjazdu poprzez e- konsulat. W sytuacji kryzysowej placówka dyplomatyczna bardzo szybko się z tobą skontaktuje.

Ubezpieczenie

W Tunezji tak jak zresztą we wszystkich krajach, które znajdują się poza Europą, sam musisz zatroszczyć się o swoje ubezpieczenie zdrowotne. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe mogą próbować kwestionować zasadność kosztów leczenia. W tym przypadku będziesz musiał zapłacić na miejscu w gotówce. Wizyta u lekarza kosztuje około 30 TND, a doba w szpitalu powinna mieścić się w granicach 50 TND. Chyba że zdecydujesz się na szpital prywatny. Wtedy musisz się liczyć z kosztem powyżej 200 TND. Koszty leczenia są więc trochę wysokie, ale trzeba przyznać, że opieka nawet w szpitalach publicznych jest na dość wysokim poziomie.

tunezja budynki

Dostęp do Internetu

Przy hotelu, a także w każdej kafejce, czy restauracji możesz korzystać z darmowego Internetu. Jego szybkość jednak z pewnością cię nie zadowoli.  Najlepiej, jeśli zakupisz kartę SIM za około 10 dinarów i dokupisz do niej Internet. 1 GB to koszt około 5 dinarów i jeśli nie zamierzasz oglądać na mieście Netflixa, to będziesz zadowolony. Orange ma tu zdecydowanie najlepszy zasięg, ze względu na to, że jest to dawna francuska kolonia.

Transport

W Tunezji respektowane jest polskie prawo jazdy, dlatego, jeśli chcesz wynająć samochód, to jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Musisz być jednak ostrożny, bo Tunezyjczycy dość nonszalancko podchodzą do przepisów ruchu drogowego. Kierowcy często wymuszają pierwszeństwo, a piesi przechodzą, gdzie im się podoba. Jeśli chcesz wypożyczyć samochód, musisz wypełnić formularz, a także okazać dowód i prawo jazdy. Koszt w zależności od sezonu to około 30-50 dinarów. Musisz również wpłacić kaucje wysokości około 1000 dinarów. Ceny za pociągi, które tutaj są nazywane metrem, są porównywalne z cenami  metra w Warszawie.

 

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA