Egipt – niezapomniana podróż śladami kolebki cywilizacji

Aktywnie, Inspiracje

  • Tekst: Klaudia Oleksińska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Klaudia Oleksińska – aktorka i dziennikarka obdarzona genem nomada, niepozwalającym jej usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Jak twierdzi, ma niesamowity talent do znajdowania się w centrum wydarzeń i spotykania ludzi, którzy chętnie dzielą się z nią swoją historią. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia Musicalowego AJ project. Pasjonatka kultury indyjskiej, hiszpańskiej i tańców latynoamerykańskich.

Kiedy już dostałeś wymarzony urlop, wykupiłeś odpowiednie ubezpieczenie i zaopatrzyłeś się w niezbędne ubrania, możesz ze spokojnym sercem zakosztować podróży w czasie. Do tego wyobraź sobie jeszcze zachwycającą kuchnię, która łączy w sobie azjatycko-afrykańskie smaki. Gotowy? Kierunek- Egipt!

Synaj

 

Zachwyć się rafą koralową

Egipt jest jednym z najlepszych kierunków, dla tych, którzy poszukują wrażeń podwodnego świata. Ciepła i krystalicznie czysta woda jest prawdziwym rajem dla każdego nurka. W porównaniu do europejskich cen, koszt wypożyczenia sprzętu w Egipcie jest stosunkowo tani, a niespodzianki, które czekają na ciebie, pod wodą, dużo większe!. W egipskim Morzu Czerwonym możemy zobaczyć mnóstwo przepięknych stworzeń takich jak: koralowce, żółwie czy delfiny. Najbardziej spostrzegawczy mogą znaleźć  nawet kilka historycznych pozostałości takich jak: zatopione zabytki, wraki, a nawet całe starożytne miasta. Musisz jednak pamiętać, że wywożenie rafy koralowej jest zabronione i bardzo surowo karane.

rafa

Co warto zwiedzić?

Bardzo polecam odwiedzenie Aleksandrii. Jest to drugie co do wielkości miasto w Egipcie, a zarazem największy port w kraju. Aleksandria podzielona jest na 27 dzielnic i posiada wszystko, czego można oczekiwać od bogato rozwiniętego miasta: place, pałace, biblioteki, muzea, szkoły, uniwersytety, ośrodki religijne oraz architekturę, którą zachwyci się nawet największy laik. Wystarczy, że zapytasz obsługę hotelową lub wybierzesz się na targ, a ktoś z lokalnej ludności bardzo chętnie zgodzi się być twoim przewodnikiem. Wcześniej radzę się jednak zorientować, ile kosztuje taka wycieczka, gdyż  egipska kultura targowania sprawia, że na początku otrzymasz cenę do negocjacji. Powinieneś się również targować, kupując pamiątki, w muzeach oraz restauracjach poza hotelem.

pustynie egiptu

Większość historycznych zabytków jest skoncentrowana w Kairze, gdzie możesz się dostać w ten sam sposób jak do Aleksandrii. Koniecznie musisz zobaczyć Piramidy w Gizie, która jest połączona z Kairem. Piramidy są najbardziej rozpoznawalnym symbol Egiptu, świadectwem bogatej historii tego kraju. Znane również jako jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Nie możesz także przeoczyć Wielkiego Sfinksa, czyli ogromnego, wykutego z jednego bloku skalnego posągu leżącego lwa z ludzką głową. Posąg przedstawia najprawdopodobniej faraona Chefrena. Obiekt znany zarówno wśród turystów, jak i w świecie popkultury.

hieroglify

Warto również zwiedzić Świątynię Luksorską zwaną również Świątynią Narodzin Amona. To monumentalny obiekt, który znajduje się w lewobrzeżnej części starożytnego miasta Teby. Prosto ze świątyni można judać się do Doliny Królów. To znane na całym świecie miejsce pochówku władców z okresu od XVIII do XX dynastii. Dolina leży na terenie Teb Zachodnich i jest częścią wielkiej nekropolii tebańskiej. Na zakończenie  swojej wizyty możesz udać się do Świątyni Hatszepsut znanej także jako Świątynia Miliona Lat. Budowlę sakralną wzniesiono w XV w. p.n.e za sprawą Senenmuta. Większość została wykuta w ścianie skalnej. Budowla składa się z trzech poziomów połączonych ze sobą rampami. Położona jest w ścianie Deir el-Bahari w okolicy Teb.

Wakacyjny wypoczynek

Jeżeli zostajesz w Egipcie na dłużej, możesz odwiedzić również inne miasta. Sharm el-Szejk znajduje się w południowej części półwyspu Synaj i jest zdecydowanie najludniejszym miastem Riwiery Morza Czerwonego. To jeden z najczęściej wybieranych przez turystów kierunków. W mieście znajdziesz ponad 500 ośrodków wypoczynkowych. Idealną alternatywą Sharm el-Szejk jest miasto Dehab.  Nie ma tu zbyt wielu stałych mieszkańców, a większość z nich stanowią Beduini. Jest to spokojne miejsce, w którym również odpoczniesz nieco od tłoku, kupców i turystów.

egipt miasto

Dla kontrastu Hurghada liczy sobie niemal 161 tysięcy mieszkańców i stanowi jeden z głównych ośrodków turystycznych Egiptu. W mieście znajdziemy wiele atrakcji, które zapewnia wysoko rozwinięta sieć hotelowo-rozrywkowa. To tutaj wybudowano też słynny hotel Alf Leila Wa Leila, stylizowany na pałac z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy.  Polecam także odwiedzenie ekskluzywnego miasta El Gouna, zaprojektowanego przez Gene’a Batesa i Freda Couples, twórców Eurodisneylandu. W El Gounie znajduje się kilkanaście hoteli. Większość z nich  jest bardzo luksusowa. Podobnie jak w przypadku reszty miast w tym rejonie, główną atrakcją El Gouny jest eksploracja raf koralowych.

Tajemnica klątwy faraona

Przepyszne jedzenie w Egipcie to fuzja smaków azjatyckich i północnoafrykańskich. Kuchnia egipska jest oparta na warzywach, drobiu, wołowinie i aromatycznych ziołach. Ze względu na to, że Egipt jest krajem muzułmańskim, nie ma tu w zasadzie dań, w skład których wchodzi wieprzowina.  Tajemnicza „klątwa faraona” to dolegliwości żołądkowe, które często przytrafiają się Europejczykom, nieprzystosowanym do tutejszej flory bakteryjnej. Żeby się przed tym uchronić, powinieneś wybierać smażone lub gotowane potrawy. Pamiętaj także, że w Egipcie woda z kranu jest niezdatna do picia nawet do przegotowaniu, dlatego pij wyłącznie wodę mineralną. Lampka wina do posiłku również powinna pomóc twojemu żołądkowi walczyć z uporczywą klątwą.

 

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA