Festiwal psiego mięsa w Yulin

Ciekawostki, Z przygodami

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Co roku, w okresie przesilenia letniego, miasto Yulin w prowincji Guangxi na południu Chin jest miejscem odbywania się Festiwalu Psiego Mięsa. Choć w niektórych regionach Państwa Środka tradycja jedzenia psiego mięsa jest długa, sam festiwal organizowany jest od 2009 roku, za każdym razem wywołując spore kontrowersje.

Upieczone psy kontrowersyjny festiwal w chinach
Upieczone psy, fot. Maria Ly
Festiwal psiego mięsa Yulin w Chinach
fot. Dominic Rivard
Danie z psa Chiny Yulin
Porcja psiego mięsa na talerzu, fot. Yun Huang Yong
Festiwal Yulin psie mieso chiny
Psi rzeźnik, fot. Whoisgalt
Porcje psiego miesa podczas festiwalu w Yulin
fot. Qwyrxian

Szacuje się, że podczas 10 dni festiwalu psiego mięsa, zjadanych jest nawet do kilkunastu tysięcy zwierząt, co oczywiście wywołuje liczne protesty i apele obrońców praw zwierząt z różnych stron świata, a ostatnio również części samych Chińczyków.

Według protestujących, problemem nie jest tylko sam fakt zjadania zwierząt, lecz także sposób ich zabijania i przetrzymywania. Wprawdzie organizatorzy twierdzą, że psy zabijane są w sposób humanitarny, lecz liczne zdjęcia i filmy z festiwalu pokazują nierzadko coś zupełnie innego.

Setki zwierząt trzymanych jest w ciasnych klatkach, często dochodzi do ciężkich okaleczeń, mówi się też o tym, że ludzie na prowincji celowo torturują psy przed ich ubiciem, wierząc, że poprawia to smak mięsa. Zdarzają się również kradzieże psów sprzed domów i z podwórek, o czym świadczą obroże u niektórych z czworonogów czekających na śmierć.

Niewiadoma jest przyszłość festiwalu. Z jednej strony, zainteresowanie jest wciąż spore, a sam proceder nie jest nielegalny. Z drugiej, rośnie ilość Chińczyków sprzeciwiających się tej tradycji. Presja sprawiła, że władze miasta nie biorą już oficjalnego udziału w organizacji imprezy.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA