Ciekawostki, Inspiracje, Porady

  • Tekst: Anna Mikulska

  • Data publikacji: 16 kwietnia 2019
    • Poznaj autora

Motoriksze zwinnie przeciskające się między samochodami, klaksony zagłuszające nawoływania ulicznych sprzedawców, zapachy pikantnych potraw unoszące się w ciepłym powietrzu razem ze słodką wonią kadzidełek. Tak wygląda indyjska stolica, zamieszkiwana przez ponad 27 milionów ludzi.

Jeden ze sklepów z kolorową indyjską odzieżą na Hauz Khas Village
Makak w parku Deer Park
Drzwi_pawie – Jedno z ozdobnych drzwi na Hauz Khas Village
Widok na jezioro w parku z kompleksu budowli Hauz Khas
widok na ulicę Hauz Khas Village
kompleks Hauz Khas Village komponuje się z zielenią drzew

Miejsce spotkań
Życie Delhi toczy się w bardzo szybkim tempie. Spędzając cały dzień na gwarnych ulicach tego miasta, przychodzi czas, kiedy potrzebujemy chwili ciszy i spokoju. Wtedy dobrym pomysłem jest udanie się na ulicę Hauz Khas Village, oraz do znajdującego się w jej sąsiedztwie parku i kompleksu antycznych budowli Hauz Khas. Składają się na niego
medresa, meczet oraz grobowiec, z których rozpościera się widok na jezioro, pełniące niegdyś funkcję rezerwuaru wodnego, powstałego za czasów panowania Alauddina Khalji.

Dziś budowle, jezioro i park są miejscem, gdzie zarówno turyści jak i mieszkańcy Delhi spędzają czas wolny- przypominam sobie chwilę, gdy grupka znajomych robi sobie selfie w otoczeniu zabytków, ktoś śpi na soczyście zielonej trawie, w tle leci akustyczna muzyka, a promienie słoneczne padają z nieba, dodając tylko uroku całej scenie.

Królestwo zwierząt
W obrębie Hauz Khas District Park, znajduje się także Deer Park, który, jak sama nazwa wskazuje, słynie z jeleni i saren. Można je podziwiać zza ogrodzenia, jednak dla turystów z Europy być może bardziej interesujące będą wszechobecne makaki. Ten gatunek małp można spotkać w wielu miejscach w Delhi- raczej nie boją się ludzi i potrafią wejść nawet do mieszkania. W parku znajdziemy także króliki, świnki morskie, pawie czy papugi.

Coś dla każdego
Dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek dostępne są siłownie na świeżym powietrzu, a także mnóstwo przestrzeni do gry w koszykówkę, badmintona czy joggingu. Ci, którzy szukają chwili wytchnienia, mogą usiąść na trawie bądź ławce, patrzeć na jezioro i wsłuchać się w dźwięki gitary i bębnów wygrywanych przez tutejszych młodych muzyków. Przychodzą tu zarówno młodsze jak i starsze osoby, zakochane pary i rodziny z dziećmi. Pod jedną z altanek późnym popołudniem zbiera się studencka grupa taneczna, by poćwiczyć swoje układy- bez problemu można się dosiąść i pooglądać występ.

Gastronomia
Gdy już nacieszymy się widokiem zieleni, polecam udać się na wspomnianą Hauz Khas Village- ,,wioska” to tak naprawdę bardzo modna ulica, na której znajdziemy ekskluzywne sklepy z odzieżą inspirowaną tradycyjnymi indyjskimi strojami, srebrną i złotą biżuterię, sklepy z kadzidłami i dekoracjami w stylu indyjskim. Miejsca te są zupełnie inne od ulicznych sklepów, na których należy się targować ze sprzedawcami, ale są też zdecydowanie droższe.

Zwiedzający, którzy wolą jednak kupować ,,jak lokalni”, powinni udać się na przykład na targ Sarojini, gdzie kolczyki możemy kupić już od 20 rupii (ok. 2 zł). Jednak oprócz sklepów, na Hauz Khas village znajdziemy przede wszystkim mnóstwo klimatycznych barów czy kafejek. Szczególnie warte odwiedzenia są Kunzum Travel Cafe, gdzie za kawę czy herbatę możemy zapłacić tyle, ile uważamy że warto, wrzucając pieniądze do skrzyneczki, lub Gypsy Cafe z klimatycznym tarasem i najlepszym humusem. Jeśli pikantne, indyjskie dania nie do końca nam odpowiadają, możemy tam znaleźć restauracje kuchni chińskiej, amerykańskiej, tybetańskiej czy fast food. Warto także usiąść w jednym z popularnych rooftop barów z widokiem na korony drzew i dalekie budynki miasta.

Życie nocne
Jeśli w ciągu dnia Hauz Khas Village może wydawać się nieco puste, wieczorem zmienia się nie do poznania. Miejsce słynie zarówno wśród turystów jak i mieszkańców Delhi ze świetnych klubów. Mieszczą się w kilkupiętrowych budynkach jeden pod drugim, co sprawia, że łatwo możemy przenosić się z jednego miejsca do drugiego, np. w poszukiwaniu ulubionej muzyki- od techno, przez bollywood po hip-hop. Jednym z popularniejszych jest klub Social, który działa także w ciągu dnia, serwując dania kuchni fusion- na przykład indyjskie pierożki samosa o smaku pizzy. Klubowicze szykujący się na imprezę do białego rana muszą jednak pamiętać, że wszystkie lokale na Hauz Khas Village zamykają się o pierwszej w nocy, ze względu na mieszkańców sąsiadujących budynków. Zabawa zaczyna się za to już o dwudziestej, dwudziestej pierwszej wieczorem.

Miasto w mieście
Hauz Khas Village żyje swoim życiem. Można od razu poczuć, że to miejsce jest inne od reszty Delhi, nieco spokojniejsze, o wyjątkowym kimacie tworzonym nie tylko przez bary i restauracje, ale także galerie sztuki i street art. Kompleks antycznych budynków i ogromny park to miejsca odpoczynku i wyciszenia, które pomagają się zrelaksować i odpocząć naszym uszom zanim znów wkroczymy w wir pędzącego miasta, by złapać kolejną motorikszę.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA