Najbardziej wysunięty na północ punkt Europy

Inspiracje, Z przygodami

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Marzeniem (dla niektórych już spełnionym) wielu podróżników jest dotarcie na norweski Nordkapp…

Czy Nordkapp to najbardziej wysunięty na północ punkt Europy?

…przez wielu uważany za najbardziej wysunięty na północ punkt Europy. Docierają tam na różne sposoby – samochodem, rowerem czy autostopem. Podczas takiej wyprawy piękno tkwi oczywiście w podróży samej w sobie i doświadczaniu uroków surowego północnego krajobrazu.

Nazwę „Nordkapp” nadał przylądkowi angielski odkrywca Richard Chancellor w 1553 roku. Przepłynął w jego pobliżu w czasie poszukiwań tzw. Przejścia Północno-Wschodniego, czyli morskiej drogi do Azji. Natomiast pierwszy „turysta” na Przylądku Północnym zjawił się przeszło 100 lat później i był nim włoski ksiądz Francesco Negri – dotarcie tam zajęło aż dwa lata!

Nordkapp to... nie najbardziej wysunięty na północ punkt Europy!

Nordkapp, fot. Caroline Maybach

Dla niektórych jednak, istotny jest sam fakt bycia w najdalej wysuniętym na północ punkcie kontynentu. Dla tych, którzy są zmotywowani, do podróży na Nordkapp właśnie tym, mamy istotne informacje.

Przylądek Knivskjellodden

Współrzędne geograficzne Nordkappu to: 71° 10′ 21″ N, 25° 47′ 40″ E. Według nowszych pomiarów, o 1200m bardziej na północ wysunięty jest Przylądek Knivskjellodden, którego współrzędne wynoszą 71° 11′ 8″ N, 25° 40′ 33″ E. Tak więc niektórzy odwiedzają też to miejsce, oba punkty położone są blisko siebie.

Przylądek Knivskjelodden to najbardziej wysunięty na północ punkt Europy

Knivskjelodden widoczny z Przyl. Nordkapp, fot. Evgeniy Metyolkin

 

Knivskjelodden Norwegia - Najbardziej wysunięty na północ punkt Europy

Knivskjelodden, fot. Bjørn Christian Tørrissen

Nordkinn

Jednak obydwa przylądki położone są na wyspie o nazwie Magerøya. Wprawdzie od kontynentalnej Europy wyspa oddzielona jest jedynie wąską cieśniną, połączona jest także mostem, lecz nadal jest to wyspa.

Tak więc za najdalej wysunięty na północ punkt kontynentu należy uznać Przylądek Nordkinn. Jest on położony kilkadziesiąt kilometrów na wschód od wspomnianych wcześniej dwóch, a jego współrzędne to: 71° 8′ 2″ N, 27° 39′ 0″ E. Na Nordkinn jednak trudno jest się dostać, nie prowadzi do niego żadna droga ani szlak pieszy. Nie oznacza to oczywiście, że jest to niewykonalne.

 

Nordkinn to najbardziej wysunięty na północ punkt Europy

Nordkinn, fot. Polarbaer

Przylądek Fligely

Natomiast najdalej wysuniętym na północ punktem Europy, przy uwzględnieniu wysp jest Przylądek Fligely. Znajduje się w należącym do Rosji archipelagu Ziemia Franciszka Józefa, a jego współrzędne geograficzne to: 81° 50′ 35″ N, 59° 14′ 22″ E. Jak widać, za najbardziej wysunięty na północ punkt Europy można uznać więcej niż jedno miejsce.

Przylądek Fligely Rosja Arktyka Północ

Przylądek Fligely, fot. Ansgar Walk

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA