Weekend w pandemii. Śląskie jest zielone

Inspiracje

Z badań przeprowadzonych wśród osób, które jeszcze nie odwiedziły województwa śląskiego wynika, że odbierają je w negatywny sposób. Wśród najczęstszych odpowiedzi pojawiają się skojarzenia związane z: dymem, smogiem, zanieczyszczeniem, brakiem zieleni, przemysłem, kominami czy strajkami górników. Czy to wszystko, co Śląsk ma nam do zaoferowania?

natura

Jako mieszkanka województwa śląskiego, muszę przyznać, że jestem tymi odpowiedziami szczerze zaskoczona. Sama mieszkając w południowej części Śląska dookoła otoczona jestem Beskidami, które w okresie wiosenno – letnim zachwycają soczystością zieleni, jesienią kolorami, a zimą malowniczymi krajobrazami. Zdając sobie sprawę z tego, że śląskie to nie tylko góry, od jakiegoś czasu intensywnie odkrywam pozostałe miejsca tego regionu. Moje doświadczenia nie mają za wiele wspólnego z wyżej wspomnianymi skojarzeniami.

Śląsk jest zielony

Na potwierdzenie tych słów chciałabym podzielić się z Wami kilkoma faktami. Liczby zawsze robią wrażenie. A więc :

  1. W województwie śląskim znajduje się 8 parków krajobrazowych, 65 rezerwatów przyrody, 13 obszarów chronionego krajobrazu, 20 zespołów przyrodniczo – krajobrazowych oraz aż 1500 pomników przyrody.
  2. Lesistość województwa śląskiego oceniana jest na około 32 proc. ( co daje 5. miejsce w kraju ).
  3. Katowice są kojarzone z szarością, tymczasem są najbardziej zielonym miastem w Polsce ( 40 proc. lesistości powierzchni ).

beskid śląski

Wbrew wszelkim utartym stereotypom, większość obszaru województwa śląskiego to tereny zielone, które zajmują prawie 70 proc. powierzchni regionu. W celu podnoszenia wiedzy przyrodniczej, kształtowania postaw ekologicznych i prośrodowiskowych, ale również odmiany wizerunku województwa śląskiego, utworzono Szlak Przyrody Województwa Śląskiego.

Skarby natury na Śląsku

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego to nowa propozycja Śląskiej Organizacji Turystycznej. Jest to zbiór 56 atrakcji przyrody ożywionej i nieożywionej rozrzuconych na terenie całego województwa. Szlak nie ma charakteru jednej wyznaczonej trasy. Na stronie Śląskiej Organizacji Turystycznej znaleźć można jednak mapę, na której zaznaczone są wszystkie miejsca. Po kliknięciu na wybrany obiekt pojawia się strona z informacjami na temat danej atrakcji oraz wskazówki dojazdu. Korzystając z przygotowanej mapy można również samodzielnie opracować trasę i odwiedzić kilka atrakcji jednego dnia. Co ciekawe, szlak ma charakter otwarty, dzięki czemu istnieje prawdopodobieństwo, że z czasem atrakcji będzie jeszcze więcej.

Moc leśnych atrakcji

Jeden z ostatnich weekendów sama spędziłam podążając Szlakiem Przyrody Województwa Śląskiego. W ciągu jednego dnia udało się mi odwiedzić kilka z zaproponowanych atrakcji.

Barania Góra

Pierwszą z nich był jeden z chronionych obszarów terenu – Graniczne Meandry Odry. Jest to piękne miejsce gdzie nieuregulowana Odra płynie w otoczeniu łąk i lasów. Na tym terenie znajduje się ścieżka spacerowa o długości 3,5 km w jedną stronę, a także wysoka wieża widokowa z której podziwiać można krajobraz okolicy. Kolejnym wartym odwiedzania miejscem, jest Arboretum Bramy Morawskiej czyli ogród botaniczny położony na terenie lasu Obora w Raciborzu. W środku lasu znajduje się m.in. platforma z widokiem na Zaczarowany Ogród, mini zoo oraz ścieżki zdrowia. Jest to doskonałe miejsce na spacer dla całej rodziny.

Najbardziej w pamięć zapadła mi wizyta w Rezerwacie Łężczok, gdzie dość dużą powierzchnię zajmują lasy, łąki i stawy, które są schronieniem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Do dzisiaj kiedy zamykam oczy, słyszę niezwykle intensywny, piękny śpiew ptaków który towarzyszył mi w trakcie spaceru po rezerwacie.

 

rzeka

Wspólna odpowiedzialność

Czasami spacerując po pięknych, mało znanych miejscach, sama zastanawiam się czy pisać i mówić o nich innym osobom. Uważam jednak, że przy właściwym zachowaniu i przestrzeganiu pewnych zasad, dla każdego z nas starczy miejsca w naturze. Pamiętajmy jednak, że będąc w lesie, górach czy rezerwacie przyrody to my jesteśmy gośćmi, którzy powinni uszanować dom roślin i zwierząt. Wystarczy nie zbaczać z wyznaczonych szlaków czy ścieżek i zachowywać się cicho. Myślę, że o aspekcie śmiecenia czy biwakowania w niedozwolonych do tego miejscach nie muszę pisać. Wspominam o tym, ponieważ jakiś czas temu spacerując po rezerwacie przyrody, sama zeszłam z wyznaczonej ścieżki żeby zrobić zdjęcie kaczkom. To było tylko kilka kroków i typowy ludzki odruch. Niby nic, ale jeżeli kilka czy kilkanaście innych osób zrobi to, samo to już spory problem.

las

Warto dać sobie szansę, by spojrzeć na województwo śląskie inaczej. Szlak Przyrody to doskonała propozycja dla wszystkich lubiących przebywać w otoczeniu natury, ale również dla niedowiarków, którym Śląsk nadal kojarzy się tylko z przemysłem i smutną szarością.

 

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA