Weekend w pandemii – poznaj magię Warmii i Mazur

Inspiracje

  • Tekst: Anna Mikulska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, studentka etnologii i antropologii kulturowej na UJ. Współpracuje z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Uzależniona od podróży, sercem ciągle wraca do Peru, Boliwii i Brazylii. Stara się łączyć reportaż z antropologią kulturową; jej główne zainteresowania to szeroko pojęta kultura, ruchy społeczne, postkolonializm i migracje.

Warmia i Mazury to wyjątkowy region Polski, który nieprzerwanie zachwyca bliskością natury – pięknem lasów odbijających się od tafli jezior i śpiewem ptaków. To wszystko czego potrzebujesz, by złapać oddech od pandemicznej rzeczywistości.

mazury

Śladem historii

Niezależnie od tego, którą część Warmii i Mazur zdecydujemy się wybrać na weekend, każda z nich oferuje nam bliskość jezior i średniowiecznych zabytków, które możemy zwiedzać specjalnie wytyczoną trasą. Wśród niech znajdziemy m.in. zamek krzyżacki w Nidzicy, Ostródzie czy Szymbarku.

Rowerem po Mazurach

Jeśli chcemy pobyć bliżej natury, możemy zdecydować się na wycieczkę rowerową. Warmia i Mazury oferują niezliczoną ilość ścieżek prowadzących przez urokliwe zakątki regionu. Na Mazurach znajdziemy aż  20 tras rowerowych różnych długości. Prowadzą przez liczne jeziora m.in. Śniardwy, Orzysz, Nidzkie czy Łuknajno, które leżą w obrębie tzw. Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. To tereny objęte ochroną w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Dokładny opis tras i mapy znajdziemy TUTAJ.

Wyprawa po jeziorach

Dla spragnionych wodnych sportów i podziwiania przyrody z nietuzinkowej perspektywy, idealna będzie wyprawa na kajaki i żagle: „Wybór szlaków jest ogromny, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jedni turyści lubią bezkresne Śniardwy, inni jeziora skryte wśród lasów, ciche, kameralne.
Punktem wypadowym dla żeglarzy jest malownicze miasteczko Pisz. Stąd przez jezioro Roś, Kanał Jegliński i jezioro Seksty wpływa się na Śniardwy – największe polskie jezioro, często nazywane >>mazurskim morzem<<.” Zróżnicowany kształt charakter jezior polodowcowych sprawia, że każdy amator wodnych wycieczek znajdzie tu coś dla siebie.

mazury

Olsztyn – perła regionu

Podczas wycieczki po krainie jezior warto zatrzymać się w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego – Olsztynie. Mimo niewielkiego Starego Miasta, zachwyca kolorową zabudową kamienic, a także średniowieczną architekturą. Jego granice wytyczają historyczne obwarowania, z imponującą gotycką Wysoką Bramą. Innym gotyckim zabytkiem jest Stary Ratusz, którego najstarsze z trzech skrzydeł powstało w końcu XIV w. Oprócz tego Olsztyn to także kilkanaście jezior w obrębie miasta i las miejski – największy miejski park Europy!

olsztyn

Chociaż atrakcji i miejsc do wypoczynku w regionie Warmii i Mazur nie brakuje, to nawet krótki wyjazd zapewni nam doskonałe doświadczenia i pozwoli zapomnieć o troskach codzienności.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA