Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie

Rankingi

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Podróżując po różnych regionach świata z łatwością dostrzegamy czy dane miejsce jest popularne wśród turystów czy też nie. Na popularność danego państwa czy rejonu wpływa wiele czynników tj.: atrakcyjność, dostępność komunikacyjna, ceny, poziom bezpieczeństwa i wiele innych. Natomiast ilość odwiedzających bezdyskusyjnie wpływa na stosunek lokalnych mieszkańców względem przyjezdnych oraz na ogół ich zachowań. Jeśli dane miejsce jest mniej popularne, mamy znacznie większe szanse na przeżycie bardziej autentycznego doświadczenia związanego z lokalną społecznością. Jesteśmy po prostu traktowani bardziej jak gość, niż jak turysta, na którym można zarobić. Jest to dość logiczna i naturalna zależność i nie powinniśmy mieć o to do nikogo pretensji.

Wśród podróżników, którzy odwiedzili Gruzję 6-10 lat temu krążą historie o wręcz niewiarygodnej gościnności Gruzinów, prawie codziennym zapraszaniu na posiłek bądź nocleg do prywatnych gospodarstw. Niektórzy mówili wręcz o konieczności uciekania przed tubylcami ponieważ ich gościnność i notoryczne próby nawiązania kontaktu z przyjezdnym uniemożliwiały sprawne przemieszczanie się po kraju (pojenie turystów czaczą i winem jeszcze bardziej utrudniało sprawę). Nie minęło wiele czasu a Gruzja bardzo zyskała na popularności, pojawiły się licznie organizowane wycieczki, loty w bardzo przystępnych cenach, zwiększył się ogólny poziom wiedzy o tym kraju. To wszystko sprawiło, że wśród Gruzinów zmieniło się nieco postrzeganie przyjezdnych. Oczywiście dalej jest to niesamowicie gościnna nacja ludzi o ciepłym sercu i przyjaznym nastawieniu lecz dostrzegalne są pewne zmiany. Najzwyczajniej są teraz świadomi, że turystyka może być dla wielu źródłem utrzymania.

Na podstawie danych statystycznych postanowiliśmy przygotować dla Was krótkie zestawienie siedmiu państw najrzadziej odwiedzanych przez turystów zagranicznych. Zestawienie nie jest oparte na łącznej rocznej liczbie przyjezdnych lecz na stosunku ilości turystów zagranicznych do liczby mieszkańców danego kraju. Oczywiście należy pamiętać, że poszczególne części kraju cieszą się różną popularnością, chodzi jedynie o ogólny przegląd rzadziej odwiedzanych państw.

7) Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie – Ukraina
Stawkę otwierają nasi wschodni sąsiedzi. Mimo, że na Ukrainie nie brakuje ciekawych miejsc, nie zdążyła jeszcze zyskać na popularności, szczególnie wśród mieszkańców zachodniej Europy. Co więcej, prawdopodobnie w podobnych zestawieniach będzie pięła się w górę po tym jak utraciła bardzo atrakcyjny Krym. Niezakończone działania wojenne na wschodzie kraju także fatalnie wpływają na turystykę przyjazdową mimo, że nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla osób przebywających w innych regionach Ukrainy.

Kamieniec Podolski, Ukraina - najrzadziej odwiedzane państwa w Europie

Zamek w Kamieńcu Podolskim

6) Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie – Macedonia
Niewielka republika leżąca w głębi Bałkanów jest odwiedzana przez zaledwie ok. 0,5 mln turystów zagranicznych rocznie. Największą popularnością cieszy się stolica – Skopje oraz Jezioro Ohrid (Ochrydzkie) wraz z miastem o tej samej nazwie.

Jezioro Ohrid Macedonia - Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie

Jezioro Ohrid, fot. Bartosz Ryszka

5) Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie – Serbia
Nie mając dostępu do Adriatyku, Serbom na pewno ciężko jest konkurować o masowego turystę z popularnymi Chorwacją lub Czarnogórą, lecz nie oznacza to braku interesujących miejsc. Odkrywanie tajemnic Serbii może być prawdziwą przygodą i jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem. Niezaprzeczalnym atutem tego kraju są również ceny, znacznie bardziej przystępne niż na wybrzeżu Morza Adriatyckiego.

Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie - Serbia

Petrovaradin, fot. Anji

4) Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie – Bośnia i Hercegowina
Wielu z nas wciąż na hasło „Bośnia” w myślach odpowiada „wojna”. Jest to dość absurdalny tok myślenia bowiem wojna skończyła się ponad 20 lat temu, a kraj mimo, że mały, ma do zaoferowania bardzo wiele ciekawych miejsc. Wśród Polaków dużą popularnością cieszy się Medjugorje, popularne miejsce pielgrzymek, a także Mostar oraz Sarajewo. Jest to jednak dopiero początek długiej listy miejsc wartych odwiedzenia. Co ważne, jest to kolejny kraj, który nie zrujnuje naszego portfela.

kravica bosnia i hercegowina wodospady

Wodospady Kravica, fot. Bartosz Ryszka

3) Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie – Rumunia
Wciąż stosunkowo niewielka popularność tego kraju wśród turystów zdaje się nie mieć absolutnie żadnego logicznego uzasadnienia. „Menu” atrakcji i walorów jakie oferuje Rumunia jest bowiem wyjątkowo długie i interesujące. Wybrzeże Morza Czarnego, liczne wartościowe obiekty historyczne, zamki, monastyry, cerkwie, Delta Dunaju, bardzo rozległa i dzika część Karpat i co najważniejsze wspaniali ludzie.

Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie - Rumunia

Trasa Transfogaraska, fot. michalronsko

2) Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie – Mołdawia
Bardzo słabo znany wśród Polaków kraj, mimo niedalekiej lokalizacji. Mołdawia na pewno nie obfituje w miejsca mogące stać się spektakularnymi atrakcjami turystycznymi lecz nie oznacza to, że przyjazd do tego kraju będzie złą decyzją. Niewielkie państwo wciśnięte między Ukrainę a Rumunię zdaje się być idealnym miejscem na wyciszenie się i regenerację sił. Życie płynie tu bardzo powoli, a w mniejszych miejscowościach wręcz staje w miejscu. Sielankowa atmosfera, życzliwi mieszkańcy i wspaniałe wino tworzą niepowtarzalną aurę tej zapomnianej części Europy.

Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie - Mołdawia

Mołdawska sielanka, fot. Piotr Gill

1) Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie – Białoruś
Kraj wielkości 2/3 Polski rocznie odwiedza niespełna 150 tys. turystów z zagranicy. Ojczyzna naszych wschodnich sąsiadów może nieco przypominać Mołdawię, tutaj również w wielu miejscach życie toczy się powoli, lecz na pewno Białoruś może pochwalić się większą ilością interesujących miejsc. Warto wyrobić białoruską wizę aby poznać tamtejsze skarby natury; przepiękne pojezierza, niekończące się lasy oraz bagna. Znajdziemy tu także wiele miejsc związanych z polską historią; Dom Elizy Orzeszkowej, Dwór Mickiewiczów, Jezioro Świteź, Zamek Radziwiłłów i wiele innych. Pomiędzy miastami przemieścimy się po prawie pustych drogach, które (co może zaskakiwać) są w bardzo dobrym stanie technicznym.

Puszcza Białowieska Białoruś Najrzadziej odwiedzane państwa w Europie

Białoruska część Puszczy Białowieskiej, fot. Bartosz Ryszka

 

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA