Spreuerhofstrasse – Najwęższa ulica świata

Ciekawostki, Na spokojnie

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Zapewne wielu z Was, przechadzając się wśród starych części europejskich miast zachwycało się „wąskimi uliczkami”, ich urokiem oraz tajemniczą aurą. Osoby, który miały okazję odwiedzić Chiny, a w szczególności Pekin, na pewno zwróciły uwagę na tamtejsze uliczki zwane „hutongami”, które czasem bywają naprawdę wąskie.

Najwęższa ulica świata

Spreuerhofstrasse w Reutlingen, fot. kathrin_gaisser

Jaka ulica jest najwęższa na świecie? Nazywa się Spreuerhofstrasse. Trudno wymawia się jej nazwę jednak jeszcze trudniej się nią poruszać, natomiast minięcie się w dwie osoby jest praktycznie niemożliwe fizycznie.

Najwęższa ulica świata

Tabliczka informująca o rekordzie

Mieszcząca się w niemieckim mieście Reutlingen, w Badenii – Wirtembergii, Spreuerhofstrasse ma w najwęższym punkcie 31 cm, a w najszerszym miejscu 50 cm szerokości! Ulica powstała na początku XVIII wieku, w trakcie odbudowy miasta po wielkim pożarze. W wyniku złego planowania, pomiędzy budynkami pozostał jedynie bardzo wąski przesmyk.

Spreuerhofstrasse jest nie tylko bardzo wąska ale i krótka, co widać na poniższym filmiku z przejścia ulicą:

Spreuerhofstrasse wpisana jest do Księgi Rekordów Guinessa, jako najwęższa na świecie. Niektórzy to miano przypisują Parliament Street w angielskim Exeter i choć w najwęższym miejscu Parliament Street ma „aż” 64 cm, to i tak jest miejscem godnym uwagi.

Parliament Street w Exeter, Anglia

Parliament Street w Exeter, Wielka Brytania, fot. Qwertzu111111

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA