May Day Stadium Korea

Ciekawostki

Największy stadion świata

Nie jest nim londyński Wembley, ani też słynny Camp Nou w Barcelonie…

Tunel na płytę stadionu - największy stadion świata
Tunel wyprowadzający zawodników na murawę
Zdjęcie z mistrzostw świata w 1966 roku - największy stadion świata
Zdjęcie z Mistrzostw Świata w 1966 roku na stadionowym korytarzu
największy stadion świata - zaplecze na stadionie w Pjongjangu
Pomieszczenia dla przygotowujących się drużyn
Zaplecze największego stadionu świata
Miejsce odpraw meczowych
Zaplecze największego stadionu świata
Miejsce na rozgrzewkę w szatni
Festiwal Arirang - największy stadion świata
Festiwal Arirang, fot. Nicor
największy stadion świata widoczny w panoramie Pjongjangu
Panorama Pjongjangu, widoczny stadion
Trybuny największego stadionu świata
Imponujących rozmiarów trybuny
Stadion reprezentacji Korei Północnej
Trybuny i tablica wyników
Portrety byłych przywódców Korei Północnej
Portrety Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila na stadionie
Trening na stadionie w Korei Północnej
Trening na głównej płycie stadionu

Gdzie zbudowano największy stadion świata?

Największy stadion świata mieści się w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu. May Day Stadium, czyli Stadion 1 Maja, jest areną, na której odbywa się wiele imprez sportowych oraz wydarzeń o randze państwowej – w tym słynny Festiwal Arirang. Warto zaznaczyć, że jest on największy „jedynie” pod względem pojemności, a nie np. wielkości budowli.

Budowa

Stadion został zbudowany w 1989 roku i od tamtego czasu służy również północnokoreańskiej reprezentacji w piłce nożnej. W 2015 roku zakończono remontowanie obiektu i do użytku zostało oddane zaplecze dla sportowców, a stare ławki na trybunach wymieniono na krzesełka.

Właśnie z tego powodu kwestionowana jest pojemność stadionu. Koreańczycy twierdzą, że arena może pomieścić 150 000 widzów. Problem w tym, że podobną pojemność trybun podawano przed remontem, a jak wiadomo zamienienie ławek na krzesełka zawsze wiąże się ze zmniejszeniem ilości miejsc.

Według szacunków ekspertów, północnokoreański olbrzym może pomieścić obecnie „tylko” około 114 000 kibiców. Jednak nawet przyjmując tę wartość za bliższą prawdy, Stadion 1 Maja dalej pozostaje największym na świecie, zadziwiając odwiedzających rozmachem i monumentalnością konstrukcji.

Festiwal Arirang

Największy stadion świata jest miejscem, w którym odbywa się znany na świecie festiwal Arirang. W czasie tygodniowej imprezy codziennie odbywa się 5 90-minutowych spektakli, przygotowanych przez perfekcyjnie wytrenowanych gimnastyków, akrobatów i tancerzy. Pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku – poza kilkoma wyjątkami impreza odbywa się rokrocznie. Obchody były odwoływane m.in. z powodu klęsk żywiołowych, epidemii eboli czy opóźnień w remoncie obiektu.

Budownictwo w Korei Północnej

Od objęcia władzy przez Kim Dzong Un w 2011 roku, Korea Północna może pochwalić się znacznym wzrostem pod względem budownictwa. Zostało ukończonych zarówno kilka wielkich, prestiżowych projektów jak również wiele mniejszych. Nieprzerwanie prowadzona jest rozbudowa najważniejszych miast, modernizacja istniejących obiektów i wcielane w życie coraz ro nowych architektonicznych planów. Znanymi przykładami północnokoreańskiego budownictwa są m.in. Ryugyŏng Hotel, Koryo Hotel, Mansudae Apartments Complex, ośrodek narciarski Masik Ryong czy też Ulica Naukowców Przyszłości i Ulica Rjomjong.

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA