Najwyższy niezdobyty szczyt świata

Ciekawostki, Z przygodami

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Era pierwszych wejść na najwyższe szczyty świata już od ponad pół wieku jest za nami. Edmund Hillary i Tenzing Norgay weszli na Mount Everest w 1953 roku. Pozostałych 13 szczytów ośmiotysięcznych zostało zdobytych w latach 1950 – 1964.

Gangkhar Puensum w Bhutanie

Fot. Gradythebadger

Gangkhar Puensum

Obszarów górskich na świecie jest na szczęście tak wiele, że alpiniści wciąż znajdują przestrzeń do samorealizacji. Nowe drogi na szczyt, inny styl przejścia, wejścia zimowe i wiele innych sposobów na zdobywanie gór oraz wspinaczkę jest ciągle na wyciągnięcie ręki. Mimo wielu lat eksploracji, na Ziemi wciąż znajdują się góry, na których nie stanęła ludzka stopa.
Na tę chwilę (rok 2019), najwyższy niezdobyty szczyt świata to znajdujący się w Bhutanie Gangkhar Puensum. Mierzy on 7570 m n.p.m. i jest zarazem 47. szczytem naszej planety oraz najwyższą górą w Bhutanie.

Gangkhar Puensum, niezdobyty szczyt

Szczyt Ganghar Puensum widziany z dalszej perspektywy, fot. Juliette’s

Niezdobyty szczyt: cztery próby

Bhutan będący jednym z najtrudniej dostępnych krajów świata, zezwolił po raz pierwszy na wspinaczkę w 1983 roku. W latach 1985 i 1986 cztery ekspedycje próbowały zdobyć szczyt, jednak żadna z wypraw nie zakończyła się sukcesem.

Film dokumentujący próbę zdobycia szczytu w 1986 roku, pod kierownictwem Steve`a Berry`ego:

Zakaz wspinaczki na niezdobyty szczyt

Z powodów religijnych, władze Bhutanu w 1994 roku zakazały wspinaczki powyżej 6000 metrów, a w 2003 roku zakazano wspinaczki w ogóle. Jak na razie nic nie wskazuje na to, żeby decyzja miała zostać zmieniona, tak więc prawdopodobnie Gangkhar Puensum jeszcze przez pewien czas pozostanie najwyższą niezdobytą górą świata.

Najwyższy niezdobyty szczyt Bhutan

Fot. Gradythebadger

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA