Najwyższy niezdobyty szczyt Bhutan

Ciekawostki

Najwyższy niezdobyty szczyt świata

Era pierwszych wejść na najwyższe szczyty świata jest już ponad pół wieku za nami. Mount Everest został zdobyty przez Edmunda Hillary`ego i Tenzinga Norgaya w 1953 roku. Pozostałych 13 szczytów ośmiotysięcznych zostało zdobytych w latach 1950 – 1964.

Gangkhar Puensum w Bhutanie

Fot. Gradythebadger

Gangkhar Puensum

Obszarów górskich na świecie jest na szczęście tak wiele, że alpiniści wciąż znajdują przestrzeń do samorealizacji. Nowe drogi na szczyt, inny styl przejścia, wejścia zimowe i wiele innych sposobów na zdobywanie gór oraz wspinaczkę. Mimo wielu lat eksploracji, na Ziemi wciąż znajdują się góry, na których nie stanęła ludzka stopa.
Na obecną chwilę (rok 2018), najwyższy niezdobyty szczyt świata to znajdujący się w Bhutanie Gangkhar Puensum. Najwyższy dziewiczy szczyt mierzy 7570 m n.p.m. i jest zarazem 47. szczytem naszej planety oraz najwyższą górą w Bhutanie.

Gangkhar Puensum, niezdobyty szczyt

Szczyt Ganghar Puensum widziany z dalszej perspektywy, fot. Juliette’s

Niezdobyty szczyt: cztery próby

Bhutan będący jednym z najbardziej zamkniętych krajów świata, zezwolił po raz pierwszy na wspinaczkę w 1983 roku. W latach 1985 i 1986 cztery ekspedycje próbowały zdobyć szczyt, jednak żadna z wypraw nie zakończyła się sukcesem.

Film dokumentujący próbę zdobycia szczytu w 1986 roku, pod kierownictwem Steve`a Berry`ego:

Zakaz wspinaczki na niezdobyty szczyt

Z powodów religijnych, władze Bhutanu w 1994 roku zakazały wspinaczki powyżej 6000 metrów, a w 2003 roku zakazano wspinaczki w ogóle. Jak na razie nic nie wskazuje na to żeby decyzja miała zostać zmieniona, tak więc prawdopodobnie Gangkhar Puensum jeszcze przez pewien czas pozostanie najwyższą niezdobytą górą świata.

Najwyższy niezdobyty szczyt Bhutan

Fot. Gradythebadger

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA