Podniebne Wrota Rolanda w Pirenejach

Aktywnie, Inspiracje

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji: 28 listopada 2016
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Wrota Rolanda (Brèche de Roland) znajdują się w Pirenejach.

Wrota Rolanda od strony hiszpańskiej
Widok od strony hiszpańskiej, fot. A.Warszawski
Wrota Rolanda
Podejście od strony francuskiej, fot. A.Warszawski
Wrota Rolanda Pireneje
Wrota widziane z przeciwległej strony doliny, fot. A.Warszawski
Wrota Rolanda Pireneje
Wrota Rolanda, fot. Jensbn
Pireneje Wrota Rolanda Gavarnie
Przepiękne okolice, fot. A.Warszawski
Wrota Rolanda Pireneje
Wrota Rolanda Pireneje, fot. Paulo

To gigantycznych rozmiarów szczerba w olbrzymim skalnym murze, który stanowi granicę między Hiszpanią a Francją. Głębokość szczerby wynosi ponad 100 metrów, a przechodząc przełęczą osiągamy wysokość 2804 m n.p.m. Nazwa „wrota Rolanda” wywodzi się z jednej z legend. Według niej, Roland (bohater „Pieśni o Rolandzie”) po przegranej bitwie w wąwozie Roncevaux, chciał zniszczyć swój legendarny miecz Durandal, aby niezwykła broń nie dostała się w ręce wroga. W tym celu uderzył nim ze wszystkich sił o skalny mur, lecz miecz, w przeciwieństwie do skał, okazał się niezniszczalny. Nie mogąc go złamać, Roland miał rzucić nim najmocniej jak potrafi, a Durandal miał wbić się w skały w położonej wiele kilometrów dalej miejscowości Rocamadour.

Najbliższe okolice, zarówno francuskiej jak i hiszpańskiej stronie to jedne z najbardziej malowniczych miejsc w całych Pirenejach. Zarówno wprawni piechurzy, jak i mniej doświadczeni wędrowcy znajdą tu trasy dla siebie. Wrota Rolanda to niezwykła atrakcja, którą powinniśmy zobaczyć, jeśli trafi się ku temu okazja.

Pireneje (hiszp. Pirineos, kat. Pirineus; franc. Pyrénées; gask. Pirenèus; arag. Perineus; bask. Pirinioak) to trzeci co do wysokości łańcuch górski Europy, a znajduje się w południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. W zdecydowanie większej części grzbiet pasma wyznacza naturalna granice między Francją, a Hiszpanią, obejmując także terytorium Andory. We wszystkich trzech krajach, na terenie których mieszczą się góry, możemy zastać zarówno świetną infrastrukturę turystyczną, jak również bogactwo naturalnych atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś ciekawego, niezależnie od poziomu kondycji fizycznej czy turystycznych preferencji. Warte uwagi, najbardziej znane miejsca w Pirenejach, to m.in. Dolina Ordesy, polodowcowy cyrk Gavarnie, Monte Perdido, Astun, Formigal, Cauterets czy Bareges.

Wrota Rolanda Pireneje

Wrota Rolanda od strony francuskiej, fot. garrulus

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA