Ciekawostki

Sycylijskie katakumby pełne mumii

Katakumby pod klasztorem Kapucynów w Palermo na Sycylii są miejscem dla niektórych przerażającym, lecz z pewnością absolutnie niezwykłym i wyjątkowym. Na przestrzeni kilku stuleci umiejscowiono tu około 8000 (!) mumii. Wszystkie z nich są ubrane i wystawione do odwiedzania.

Katakumby Kapucynów, Sycylia

Podczas wizyty jesteśmy „obserwowani” ze wszystkich stron, fot. Gmihail

Najstarsze mumie

Początkowo, w XVI wieku, mumifikowano jedynie zwłoki mnichów lecz od następnego stulecia zezwolono także na mumifikacje osób świeckich, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. W ten sposób, w podziemiach klasztoru zaczęli pojawiać się bogaci kupcy, uczeni i inni mieszczanie. Mumie ubrane w odświętne stroje ze swoich epok ustawione są w pozycji stojącej lub leżącej.Mumie w katakumbach Kapucynów w Palermo

Katakumby Kapucynów, Palermo, Sycylia

Mumie duchownych, fot. Habanero666

Porządek w katakumbach

Często możemy oglądać całe grupy nieboszczyków, rodziny, pary. W suknie ślubne ubrane są zazwyczaj mumie dziewic, które zmarły zanim wzięły ślub. Mumie pogrupowane są według grup społecznych, wieku, płci. W katakumbach panuje więc przemyślany ład.

Mumie w Katakumbach na Sycylii

Korytarz męski

Mumie w Palermo

Fragment korytarza żeńskiego

Śpiąca Królewna

Jedną z ostatnich pochowanych w katakumbach była dwuletnia Rosalia Lombardo, która zmarła w latach 20. XX wieku na zapalenie płuc. Jej zamożny ojciec zwrócił się do mistrza balsamisty Alfredo Salafiego z prośbą o jak najlepsze zakonserwowanie zwłok córki. Dzięki wiedzy Salafiego, ciało dziewczynki do dziś zachowane jest w niemal nienaruszonym stanie. Rosalia nazywana jest przez niektórych „Śpiącą Królewną” gdyż sprawia wrażenie dziecka pogrążonego w śnie.

Mumia Rosalia Lombardo

Mumia Rosalii Lombardo, stan na rok 1980

Relacja video z katakumb:

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA