Wakacje w Egipcie? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Na spokojnie, Porady

  • Tekst: Klaudia Oleksińska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Klaudia Oleksińska – aktorka i dziennikarka obdarzona genem nomada, niepozwalającym jej usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Jak twierdzi, ma niesamowity talent do znajdowania się w centrum wydarzeń i spotykania ludzi, którzy chętnie dzielą się z nią swoją historią. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia Musicalowego AJ project. Pasjonatka kultury indyjskiej, hiszpańskiej i tańców latynoamerykańskich.

Wybierasz się na wymarzony urlop do Egiptu? Nic dziwnego – ten  kierunek jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków. Kraj przyciąga turystów słoneczną pogodą, którą można spotkać tam niemal przez cały rok. Jest jednak kilka rzeczy, na które powinieneś się przygotować przed wyjazdem, żeby zapewnić sobie idealne wakacje.

lampy egipt

Wizy

Żeby przekroczyć granicę Egiptu, musisz posiadać wizę. Jednak przed zakupem biletów nie musisz martwić się składaniem wniosku ani innymi formalnościami. Otrzymasz ją zaraz po przyjeździe na egipskim lotnisku. Koszt wizy to 25 dolarów i uprawnia cię do pobytu nie dłuższego niż 30 dni. Przed wyjazdem musisz się tylko upewnić, że twój paszport jest ważny jeszcze przez pół roku, licząc od dnia zakończenia twoich wakacji.

Waluta

Teoretycznie w Egipcie możesz płacić w każdej walucie. Jest to związane z tradycją kupiecką, która  sięga aż starożytności. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że kupcy zarabiają właśnie na różnicy w kursie i płacąc za produkt w euro lub dolarach, otrzymasz resztę w funtach egipskich. Z tego powodu radzę, żebyś raczej wymienił walutę po przyjeździe do Egiptu (1 funt egipski to równowartość 0,56 złotych). Najlepiej, jeśli weźmiesz ze sobą dolary i poprosisz obsługę hotelu o pośrednictwo w transakcji. W hotelu sprzedasz dolary po korzystniejszym kursie niż w mieście.

Język

Z językiem jest podobnie jak z walutą. Co prawda językiem urzędowym w Egipcie jest arabski, ale  ze względu na to, że to kraj kupiecki,  w którym bardzo ważnym sektorem jest właśnie turystyka, na targach i bazarach sprzedawcy znają zwroty w wielu europejskich językach. Umiejętność targowania się jest również istotnym elementem egipskiej kultury, dlatego bez problemu będziesz mógł się porozumieć w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, a czasem nawet po polsku.

Pogoda

Egipt należy do strefy klimatu zwrotnikowego, ale temperatura powietrza zależy w głównej mierze od regionu. Jeśli wybierasz się do Aleksandrii, będziesz mógł liczyć na najniższą temperaturę. W dolinie Nilu panuje klimat umiarkowany, w okolicach Kairu półpustynny, natomiast w reszcie kraju pustynny. Od maja do października w Egipcie musisz przygotować się na ponad 30-stopniowe upały, tylko nocą temperatura spada do 25 stopni. Zimą za sprawą wiatru nieco się ochładza.

Wiosną występują burze piaskowe wywołane wiatrem Chamsin. Podczas tego zjawiska temperatura sięga nawet 54 stopni. Egipt w tym okresie nie jest dobrym miejscem na urlop dla osób, które chorują na serce oraz mają problemy z układem oddechowym. Przy tak wysokich temperaturach należy odpowiednio nawadniać swój organizm. Pamiętaj jednak, żeby w Egipcie kupować wodę. Picie wody z kranu nawet po jej przegotowaniu jest zabronione.

egipt ruiny

Ubezpieczenie

Egipt jest państwem północnoafrykańskim i obywatele polscy nie mają tam uprawnień do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej nawet w sytuacjach losowych. Z tego powodu bardzo ważne, abyś przed wyjazdem pomyślał o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Zwykła wizyta u lekarza to koszt rzędu 20/30 USD. Jednak w przypadku wypadku lub innego zagrożenia, które będzie wymagało pobytu w szpitalu, musisz liczyć się z kosztem od 100 USD, za jeden dzień opieki.

Bezpieczeństwo

Przed  wyjazdem do Egiptu, musisz wiedzieć, że w tym kraju panuje dość niepewna sytuacja polityczna, nie tylko dochodzi do licznych tarć z sąsiadami, ale również rozruchów wewnętrznych.  Przed zaplanowaniem zwiedzania należy na bieżąco sprawdzać, czy udanie się w dane  miejsce będzie dla nas bezpieczne. Jeśli chcesz znacznie oddalić się od hotelu, polecam wybór wycieczek grupowych, gdyż lokalni przewodnicy lub biura podróży, które działają na miejscu od lat, są bardziej doświadczeni i najlepiej znają bieżącą sytuację polityczną.

Obecnie odradzane są wszelkie podróże na Pustynię Zachodnią, Półwysep Synaj (z wyjątkiem Sharm el-Szejk), obszary znajdujące się przy granicy z Libią, Sudanem, a także do trójkąta Halaib. Wybierając się na targ, powinieneś również uważać na kieszonkowców.  Nigdy nie zabieraj ze sobą całej gotówki. Noś portfel i telefon w wewnętrznych kieszeniach kurtki lub w zakupionej wcześniej nerce i trzymaj ją w kilku miejscach. Paszport zostaw w hotelu. Egipt nie należy do krajów ortodoksyjnych, ale jeśli opuszczasz hotel, musisz zadbać o odpowiedni ubiór.

port egipt

Kultura

Egipt jest krajem muzułmańskim, dlatego przed wyjazdem musisz odrobić pracę domową, aby móc uszanować kulturę kraju, który odwiedzasz. Kobiety powinny zabrać ze sobą rybaczki lub lniane, przewiewne spodnie i krótki rękawek. Mimo że Egipt nie jest zbyt ortodoksyjny, odradziłabym bluzki na ramiączkach, chyba, że będziesz je nosić na obszarze domu wypoczynkowego. Możesz zabrać ze sobą również zwiewne sukienki oraz spódniczki do kolan. W przypadku panów – krótki rękawek i spodenki za kolano. Jeśli chcecie opuścić hotel i odwiedzić jakąś świątynię, panie muszą pamiętać o chuście na głowę. Przyda się również, żeby ochronić się przed promieniami słonecznymi, które zazwyczaj atakują nasz nos i wrażliwą skórę głowy. Normy społeczne nakazują również nie „obnoszenia się” ze swoimi uczuciami wobec ukochanej osoby. Gorące pocałunki w miejscu publicznym mogą zostać źle odebrane przez lokalnych mieszkańców.

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA