Wiem wszystko, ruszajmy! ✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA

Boże Narodzenie w USA

Stany Zjednoczone to zlepek wielu różnych kultur. To sprawia, że Boże Narodzenie w USA obchodzi się tu na wiele różnych sposobów, choć ostatnio są one coraz bardziej zdominowane przez wszędobylską komercję. Kilka rzeczy mimo upływu lat się jednak nie zmienia. I to właśnie je postaram się przytoczyć

Boże Narodzenie w listopadzie

W USA świąteczny okres zaczyna się już pod koniec listopada. Mowa tu oczywiście o pierwszym dniu po bardzo ważnym dla Amerykanów Święcie Dziękczynienia. Święto Dziękczynienia wypada zawsze w ostatni czwartek listopada. A dzień później następuje znany już nawet w Polsce Black Friday. Wtedy właśnie oficjalnie rozpoczyna się okres świątecznych zakupów. Dzień ten jest dla wielu ludzi wolny od pracy, a sklepy organizują w nim duże wyprzedaże. Ludzie w kolejkach potrafią się ustawiać nawet dzień wcześniej. Wymarzone produkty w końcu i tak trafią tylko do nielicznych osób, które były pierwsze.

Boże Narodzenie w USA dekoracje w sklepach

Pod koniec listopada w USA kupuje się już również choinkę. W większości domów drzewko bożonarodzeniowe stoi już drugiego dnia po Święcie Dziękczynienia. Podobnie jak w Polsce, jest ona główną świąteczną ozdobą. Boże Narodzenie w USA doświadcza nas jednak również wieloma innymi dekoracjami.

Christmas Tree

Dekoracje dosłownie wszędzie

Naprawdę dosłownie. Boże Narodzenie w USA jest dla ludzi okazją do pochwalenia się swoimi ozdobami. Często sąsiedzi nawet rywalizują ze sobą, kto ma lepiej ozdobiony dom czy ogród. Na drzwiach frontowych wieniec świąteczny to praktycznie obowiązek. Nie można również zapomnieć o przyozdobieniu domu światełkami. W ogrodach stoi pełno bałwanków, sarenek czy innych figur.

Świąteczne ozdoby USA

Dom trzeba również udekorować w środku. Oprócz choinki po pokojach jest rozsiane wiele innych ozdób. Mamy tu zarówno figurki świąteczne, jak i pachnące świece stawiane na stolikach. W każdym domu w Boże Narodzenie w USA powinna się również znaleźć gałązka jemioły powieszona nad sufitem czy skarpetki powieszone nad kominkiem, czekające na odwiedziny Świętego Mikołaja. Do tego balustrady bardzo często ozdabia się świerkowymi girlandami.

Świętowanie 25 grudnia

W USA Wigilia dla większości osób jest tylko dniem przed Bożym Narodzeniem. Mało kto ją tam obchodzi. W stanach Zjednoczonych najważniejszym elementem świąt jest rodzinny obiad, który przypada na 25 grudnia. Na stołach najczęściej można wtedy spotkać pieczonego indyka, szynkę, różnego rodzaju zapiekanki, słodkie ziemniaki, pieczone warzywa oraz jakieś pojedyncze ciasta, najczęściej serniki. Bardzo popularny jest również świąteczny eggnog. W Boże Narodzenie w USA nie spędza się nawet w połowie tyle czasu na przygotowywanie potraw co w Polsce. Na wcześniej wspomniany rodzinny obiad ludzie potrafią przebyć cały kraj, aby zjeść go razem z rodziną. Po za tym obiadem nie spędza się jednak zbyt dużo czasu przy stole.

Świąteczny obiad USA

Prezenty i kartki świąteczne

Mniejsze prezenty wkłada się do skarpet wiszących nad kominkiem, a większe kładzie się pod choinkę. Otwiera się je nie w Wigilie, tylko dopiero 25 grudnia z rana. Wszystko dlatego, aby Św. Mikołaj mógł spokojnie przecisnąć się przez komin w środku nocy i zjeść zostawione dla niego ciastka i mleko. Prezenty daje się nie tylko rodzinie i przyjaciołom, ale również sąsiadom i kolegom/koleżankom z pracy. W tej ostatniej grupie szczególnie poważane są własnoręcznie pieczone ciastka.

Boże Narodzenie w USA świąteczny kominek

Co ciekawe w USA dalej przetrwała tradycja wysyłania kartek świątecznych. Co prawda, podobnie jak w Polsce, ten zwyczaj powoli odchodzi w zapomnienie, to w Stanach Zjednoczonych jednak kartki przesyła sobie naprawdę wielu ludzi. Oprócz zwykłych kartek popularne są specjalne spersonalizowane kartki z rodzinnym zdjęciem.

Szybki koniec

Boże Narodzenie w USA kończy się naprawdę szybko. Już 26. 12 ludzie wracają do pracy. Od razu po świętach są również rozbierane choinki oraz wszelkie inne ozdoby. Nikt tutaj nie czeka do Święta Trzech Króli. W ciągu 2 dni całe osiedle potrafi się zmienić swój świąteczny klimat na zwykłą, zimową okolicę. W sklepach następuje kolejna fala wyprzedaży związana z okresem poświątecznym. Kolejki w sklepie w tym okresie to jednak sprawa nie tylko wyprzedaży. Wiele osób po prostu oddaje nietrafione prezenty.

Właścicielem marki handlowej Travel Architects jest: SPORTS-FIVE Marcin Dębski ul. Górnicza 6A, 91-848 Łódź NIP: 726-241-12-74 REGON: 100181754 e-mail: [email protected]
Travel Architects