Wiem wszystko, ruszajmy! ✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA

Kierowanie pojazdem w USA

Jeśli planujemy podróż do USA to dobrym pomysłem może być wypożyczenie samochodu. Kierowanie pojazdem w USA nie jest wcale takie straszne, jakby się mogło wydawać. Nie potrzeba do tego żadnych większych zdolności ani uprawnień, a podróż po Stanach Zjednoczonych wypożyczonym samochodem jest naprawdę dobrym pomysłem. Dzięki wypożyczonemu pojazdowi możemy w każdej chwili jechać gdzie tylko chcemy. Nie ejsteśmy ograniczeni żadnymi rozkładami jazdy czy lotów. Dodatkowo podróż samochodem gwarantuje wyższy komfort i możliwość zatrzymania się na postój w każdej, wybranej przez nas okolicy. Jeśli więc tylko zobaczymy za szybą coś co nas zaciekawi, to od razu możemy się zatrzymać. Dodatkowym atutem jest to, że ostatniego dnia podróży po wymeldowaniu się z hotelu, nie musimy martwić się o walizki, bo możemy mieć je zawsze przy sobie. Stąd pomysł na zaprezentowanie kilku informacji, przydatnych podczas kierowania pojazdem w USA.

Prawo jazdy i inne pozwolenia

Aby jeździć po Stanach Zjednoczonych musimy oczywiście mieć prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane praktycznie we wszystkich stanach. Razem z nim najlepiej jest jednak mieć tłumaczenie prawa jazdy na język angielski, albo Międzynarodowe Prawo Jazdy. My polecamy tą drugą opcję. Koszt wyrobienia Międzynarodowego Prawa Jazdy to raptem 35 zł. Wystarczy kilka formalności w urzędzie i jest po wszystkim. W przypadku tlumaczenia koszty są dużo wyższe, bo taki dokument powinien być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Międzynarodowe Prawo Jazdy w większości stanów nie jest obowiązkowe, choć zdarzają się i takie, w których bez niego nie możemy jeździć (patrz New Jersey). Mimo iż nie jest ono obowiązkowe, to jednak warto je ze sobą mieć, gdyż groźni amerykańscy policjanci czasami strasznie się czepiają. Należy również pamiętać, że Międzynarodowe Prawo Jazdy jest ważne tylko i wyłącznie razem z polskim prawem jazdy, więc powinniśmy zabrać ze sobą oba dokumenty. Zadnych dodatkowych dokumentów jednak nie potrzebujemy

Międzynarodowe Prawo Jazdy

Nawigacja

Kierowanie pojazdem w USA z pewnością zaprowadzi nas na drogi, których nie znamy. W końcu w większości przypadków będziemy w tym kraju po raz pierwszy. Dlatego bardzo przydatną rzeczą może być nawigacja drogowa. Taką nawigację zaproponują nam praktycznie w każdej wypożyczalni. My jednak nie polecamy jej kupować. Zamiast tego lepiej wykupić u jednego z lokalnych operatorów sieci kartę telefoniczną z dostępem do internetu. W większości krajów, w których dostęp do internetu jest swobodny, są sprzedawane specjalne karty dla turystów typu pay-as-you-go. Kupując taką kartę możemy nie tylko cieszyć się internetem (a przy okazji nawigacją drogową), ale możemy również dzwonić i smsować do innych krajów w nieco korzystniejszych cenach. W obecnych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez internetu, więc i tak taką kartę najprawdopodobniej zakupi. Nie ma więc konieczności kupowania jeszcze nawigacji.

Inną alternatywą może być wcześniejsze ściągnięcie na telefon/wydrukowanie map offline. Minusem takiego rozwiązania jest brak dostępu do aktualnych danych dotyczących np. korków czy wypadków, jeśli jednak ktoś chce sobie poradzić bez internetu to jest to świetna opcja.

Najczęstsze przyczyny mandatów

Są one podobne do tych w Polsce, często jednak kary są nieco surowsze. Przykładem może być jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jeśli zostaniemy na tym złapani, to od razu zostaniemy aresztowani i trafimy przed sąd. Zabronione jest tam nawet przewożenie otwartej butelki z alkoholem. Oprócz tego bardzo mocno karane jest wyrzucanie śmieci z samochodu. Za taki występek grozi nam kara nawet do 1000 USD. To na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę to dopuszczalna prędkość na autostradzie. Nie jest ona jednakowa w całym kraju i może wynosić od 55 do 75 mil na godzinę.

Kierowanie pojazdem w USA do 40 mil na godzine

Warto również zwrócić uwagę, gdzie parkujemy. Na pewno podczas kierowania pojazdem w USA zauważymy, że krawężniki mają różne kolory. Ma to znaczenie i warto się przyjrzeć każdemu z nich:

  • Czerwony – w takim miejscu nie wolno parkować pod żadnym pozorem.
  • Biały– dozwolony jest chwilowe zatrzymanie się pojazdu, ale kierowca nie powinien opuszczać pojazdu.
  • Żółty – daje takie same prawa jak biały, jednak pozwala na chwilę wysiąść z samochodu, np. aby coś doręczyć.
  • Zielony – dozwolone jest parkowanie w dowolnym celu na krótki czas (najczęściej około 15 minut)
  • Niebieski – parkowanie wyłacznie dla osób niepełnosprawnych

Niebieski krawężnik USA

Dodatkowo powinniśmy zwracać uwagę, na wszelkie znaki drogowe podające informacje na temat parkingu. Bardzo często jest tak, że na ulicy można parkować tylko w wyznaczonych godzinach. Zdarza się, że nawet pojedyncze miejsca parkingowe mają swoje własne znaki informujące w których godzinach można na nich parkować. Mandaty za parkowanie wynoszą najczęściej około 40-60 USD

Generalnie jednak, kierowanie pojazdem w USA nie powinno nam sprawić większych problemów. Należy po prostu, tak jak w Polsce, zwracać dużą uwagę na znaki. A jeśli potrzebujesz pomocy przy wypo.życzeniu samochodu lub chciałbyś się dowiedzieć czegoś jeszcze to daj nam znać, a my postaramy się odpowiedzieć na wszytskie pytania.

Właścicielem marki handlowej Travel Architects jest: SPORTS-FIVE Marcin Dębski ul. Górnicza 6A, 91-848 Łódź NIP: 726-241-12-74 REGON: 100181754 e-mail: [email protected]
Travel Architects