Wiem wszystko, ruszajmy! ✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA

Nowy Jork – transport publiczny

Nowy Jork – planując podróż do USA po prostu musimy do niego wstąpić. Największe i najbardziej zaludnione miasto w USA przyciąga nas do siebie wieloma atrakcjami jak np. Central Park, Empire State Building czy Staten Island. Między tymi atrakcjami trzeba się jednak jakoś przemieścić. A to w Nowym Jorku nie jest takie łatwe z uwagi na wielkość miasta, wysokie koszty oraz korki na większości ważniejszych ulic. Stąd od nas kilka porad i propozycji na temat transportu publicznego w jednym z największych miast na świecie.
Nowy Jork transport publiczny

MetroCard

Wiele razy w tym tekście pojawi się ta nazwa. Co to w ogóle jest? Otóż jest to karta, która pozwala płacić za korzystanie z transportu publicznego w Nowym Jorku. Można ją kupić w automatach lub w tradycyjnych okienkach na stacjach metra czy małych sklepikach w pobliżu przystanków autobusowych. Chcąc z niej skorzystać wystarczy po prostu przesunąć kartę wzdłuż czytnika wewnątrz autobusu lub metra. Kartę można kupić w różnych opcjach jak np. Unlimited MetroCard czy Pay-Per-Ride. Więcej na temat tej karty znajdziemy na stronie lokalnego przewoźnika. Na tej stronie znajdziemy również wiele informacji na temat rozkładów, zmienionych kursów czy opłat za komunikację miejską.

Autobusy

Autobusy w Nowym Jorku dzielą się na standardowe i ekspresowe. Trasy po których jeżdżą autobusy ekspresowe mają mniej przystanków i koncentrują się na przewożeniu ludzi z bardziej ruchliwych obszarów Manhattanu do zewnętrznych dzielnic. Są one oznaczone pierwszymi literami nazw dzielnic (np BM to Brooklyn-Manhattan). Autobusy standardowe (lokalne) zatrzymują się częściej i działają na obszarze tylko jednej dzielnicy. Są oznaczone pierwszą literą dzielnicy i numerem specyficznym dla danej trasy (np. M12 to Manhattan linia numer 12). Autobusy zatrzymują się tylko na wyznaczonych przystankach, które są zazwyczaj wyraźnie oznaczone niebieskimi znakami, czasami również są zadaszone. Aby skorzystać z publicznego autobusu w Nowym Jorku, po prostu stań na przystanku, a gdy autobus się zbliża to daj ręką sygnał, że chcesz go zatrzymać i wsiąść. Przejazdy kosztują 2,75 USD za autobusy standardowe i 6,50 USD za autobusy ekspresowe. Za przejazd można płacić gotówką lub kartą MetroCard. Jeśli płacisz gotówką to musisz mieć dokładnie odliczoną kwotę. Dodatkowo przyjmowane są tylko monety. Posiadany bilet należy skasować w kasowniku znajdującym się obok kierowcy. Jeśli płacisz kartą MetroCard, po prostu przeskanuj ją, gdy wsiadasz do autobusu, a płatność zostanie pobrana automatycznie.

Nowy Jork autobus

Metro

472 stacje metra na terenie całego miasta sprawią, że dojedziesz dosłownie prawie wszędzie. Działa dwadzieścia cztery godziny na dobę i obsługuje cztery z pięciu dzielnic Nowego Jorku. Podobnie jak w przypadku systemu autobusowego, możesz zapłacić za przejazd kartą MetroCard lub kupić pojedynczy bilet. Ceny kart Metrocard wynoszą 2,75 USD, a bilety jednorazowe – 3 USD. Bilety na metro kupimy w radycyjnyhc biletomatach. Taryfy nie są zależne od odległości i w przeciwieństwie do wielu innych systemów metra, nie ma systemu strefowego. Możesz więc jechać tak daleko, jak chcesz na swoim pojedynczym bilecie. To o czym warto pamiętać w trakcie jazdy metrem po Nowym Jorku to bardzo duże tłoki. W tym mieście jest to główny środek transportu, przez co w godzinach szczytu czasami ciężko jest się w nim nawet przecisnąć. Na pocieszenie dodamy, że na stacjach metra w Nowym Jorku jest darmowy dostęp do bezprzewodowego internetu.

Promy

Dobrym sposobem na poruszanie się po Nowym Jorku są również promy. Nie tylko pozwalają się przemieszczać (oczywiście tylko tam gdzie to możliwe – woda nas ogranicza), ale są również dobrą atrakcją turystyczną. Bilet na rejs można kupić w kasie na przystani. Pojedynczy kosztuje $2.75. Promy pływają naprawdę całkiem często, a standard jest dość wysoki – na pokładzie znajdziemy m.in toalety i punkt gastronomiczny. Więcej informacji o promach na terenie Nowego Jorku znajdziemy tutaj.

Taxi

Żółte nowojorskie taksówki są jednym z najbardziej znanych środków transportu publicznego na całym świecie. Aby taksówka się zatrzymała musimy po prostu stanąć na brzegu chodnika i machnąć ręką na nadjeżdżający pojazd.Za przejazd można płacić zarówno gotówką jak i kartą. Należy jednak pamiętać, że do ceny często obowiązkowo jest doliczany napiwek w wysokości 15-20%. To sprawia że transport za pomocą taksówek jest bardzo drogi. Na pewno jest to jednak najbezpieczniejszy środek transportu. Kierowcy starają się dbać w końcu o każdy szczegół w trakcie kursu, bo wiedzą że łatwo można złożyć na nich skargę.

Nowy Jork taxi

Tańszą alternatywą dla taksówek jest na pewno Uber. Nie jest on może tak atrakcyjny sam w sobie jak przejazd nowojorską taksówką, ale w stosunku jakość-cena dalej prezentuje się wyśmienicie. Transport publiczny za pomocą Ubera jest oczywiście tańszy.

Rower

Nowy Jork to również miasto, gdzie działają wypożyczalnie rowerów. One także mogą posłużyć jako środek transportu publicznego. Do wyboru mamy tutaj karnet na 1 dzień za 12 USD lub na 3 dni za 24 USD. Te karnety można kupić za pośrednictwem aplikacji mobilnej Citi Bike lub osobiście w kiosku na stacji. Dostępne są również roczne karnety, które są bardziej odpowiednie dla mieszkańców lub osób przebywających dłużej w mieście. Można je zdobyć na oficjalnej stronie internetowej. Karnety można kupić za pomocą karty debetowej lub kredytowej – gotówka nie jest akceptowana.Przy posiadaniu 1 lub 3-dniowego karnetu możesz korzystać bezpłatnie z roweru przez maksymalnie 30 minut. Po trzydziestu minutach obowiązuje dodatkowa opłata, więc jeśli chcesz jeździć dłużej, najlepiej oddać rower i wybrać inny. Cały system wypożyczeń działa podobnie jak w Polsce.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Bardzo często zamiast wypożyczać taksówkę czy czekać na autobus warto się po prostu przejść. Zdecydowana większość atrakcji znajduje się na terenie Manhattanu, więc jeśli odległość nie jest duża to można się przespacerować. Na pewno również odradzamy korzystanie z riksz. Z reguły właściciele tych pojazdów starają się nas po prostu naciągnąć na pieniądze. Nie zdziwmy się, jeśli po 15 minutach jazdy usłyszymy, że mamy do zapłacenia 80 USD. Jeśli jednak koniecznie chcemy skorzystać akurat z tego środka transportu publicznego to radzimy z góry ustalić cenę za przejazd. Najlepiej jeszcze zapisać ją na kartce, aby zminimalizować próbę oszustwa.

Właścicielem marki handlowej Travel Architects jest: SPORTS-FIVE Marcin Dębski ul. Górnicza 6A, 91-848 Łódź NIP: 726-241-12-74 REGON: 100181754 e-mail: [email protected]
Travel Architects