Wiem wszystko, ruszajmy! ✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA

Oko w oko z aligatorem – Park Narodowy Everglades

Dzika przyroda jak nigdzie indziej!

Nieco ponad 80 kilometrów na południowy zachód od Miami na Florydzie w Parku Narodowym Everglades znajduje się jeden z najbardziej różnorodnych ekosystemów w USA. Niektórzy nawet twierdzą, że taki ekosystem nie występuje obecnie nigdzie indziej na Ziemi. System zaczyna się w pobliżu Orlando od rzeki Kissimmee, która wpływa do rozległego, ale płytkiego jeziora Okeechobee. Woda opuszczająca jezioro w porze deszczowej tworzy wolno płynącą rzekę o szerokości 60 mil i długości ponad 100 mil, płynącą aż do zatoki Florydy na południowym krańcu stanu. Obecna powierzchnia parku wynosi 6105 km². Jest to największy obszar dzikiej przyrody subtropikalnej zachowany w Stanach Zjednoczonych oraz trzeci co do wielkości park narodowy w kontynentalnej części USA. Stanowi największy las namorzynowy na północnej półkuli i został stworzony w celu ochrony jego ekosystemu. Ponadto jest jednym z najważniejszych miejsc rozrodu tropikalnych ptaków brodzących. Ma również znaczenie gospodarcze – zaopatruje w wodę pitną całą południową część Florydy. Rocznie odwiedza go ponad milion turystów.
Lake Okeechobee Park Narodowy Everglades

Z czego znany jest Everglades National Park?

Park Narodowy Everglades to przede wszystkim niezrównany krajobraz bagien, mokradeł, wysokich trawiastych prerii i namorzyn.  Są one domem dla rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt takich jak np.:manat, aligator czy pantera florydzka. Szczególnie ta ostatnia przykuwa tu dość dużą uwagę. Mówi się, że jest to jedno z najbardziej schorowanych zwierząt na świecie a to wszystko dzięki jej złamanemu ogonowi. Oprócz tego żyją tam jeszcze między innymi żbiki, wydry, jaszczurki, żółwie, wydry, szopy pracze, żaby, a nawet delfiny czy małe rekiny, które można spotkać w wodach lasów mangrowych. Zostało tam zaobserwowanych również około 350 gatunków ptaków i 26 gatunków węży. Wśród tych ostatnich znajdują się także 4 jadowite, na które szczególnie powinniśmy uważać.
Jadowite węże w Parku Narodowym Everglades

Jeśli ktoś woli jednak oglądać rośliny niż zwierzęta to również znajdzie tu coś dla siebie. W końcu Okeechobee w tłumaczeniu z języka Indian znaczy Rzeka Traw. Nie ma co się dziwić, że samej trawy rośnie tu ponad sto różnych gatunków. A do tego różnego rodzaju kaktusy, sukulenty, storczyki czy rośliny bromeliowate (przypominające ananasy) . A póki co wspominam tylko o tym co rośnie na lądzie.  Jednak i w wodzie występuje tu wspaniała roślinność jak np. różne gatunki traw morskich czy alg.
Rzeka Traw - Park Narodowy Everglades

Jak zwiedzać Park Narodowy Everglades?

My polecamy wykupić rejs łodzią po obszarze parku Everglades. Można to zrobić np. w Coopertown, gdzie otwarto pierwsze na Florydzie biuro oferujące wycieczki łodziami motorowymi po pobliskich bagnach. Dotrzeć tam można drogą US-41 jadąc od strony Miami. Istnieje zarówno możliwość prywatnego rejsu jak i współdzielonego z innymi. Taka przyjemność w zależności od wybranej przez nas opcji trwa 1-2 godziny i kosztuje $23 za 1 osobę dorosłą, $11 za osobę w wieku 7-11 lat lub nic jeśli mowa o dzieciach do lat 7. Ceny dotyczą godzinnego rejsu współdzielonego na dzień 23.09.2019. Podczas rejsu warto pamiętać o podstawowych zasadach, takich jak np.:

  • nie dokarmianie zwierząt
  • nie wystawianie rąk za burtę
  • nie dotykaniu wody czy wystających korzeni
Właścicielem marki handlowej Travel Architects jest: SPORTS-FIVE Marcin Dębski ul. Górnicza 6A, 91-848 Łódź NIP: 726-241-12-74 REGON: 100181754 e-mail: [email protected]
Travel Architects