Wiem wszystko, ruszajmy! ✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA

Park Narodowy Arches – Kraina Czerwonych Łuków

We wschodniej części stanu Utah, na północ od urokliwego miasta Moab, w pobliżu rzeki Kolorado znajduje się jeden z najgorętszych parków w całych Stanach Zjednoczonych. Park Narodowy Arches, bo o nim mowa, z pewnością jest niezwykły. I to nie tylko z powodu jego klimatu, w którym dominuje pustynia i gorące słońce. Tym co go wyróżnia jest ogrom łuków skalnych z czerwonego piaskowca. Jest ich tam ponad 2000 łącznie z iglicami, sterczynami, żebrami i innymi dziwnymi formacjami skalnymi. Park Narodowy Arches powstał w 1971 roku i zajmuje powierzchnię około 310 km2. Jego rozmiary nie są może imponujące, ale według nas i tak warto go odwiedzić. A podobne zdanie do nas ma ok. 750 000 odwiedzających park w skali roku.

Park Narodowy Arches

Co warto zobaczyć?

Park Narodowy Arches zawiera największą gęstość naturalnych łuków na świecie. Jest ich naprawdę bardzo dużo, więc my wspomnimy tylko o kilku tych, które według nas są tak zwanymi must-see. Oto kilka naszych propozycji:

  • Courthouse Towers – zbiór wysokich kamiennych kolumn o dziwnych kształtach, trochę przypominające wieże lub mury
  • Devil’s Garden – kaptury, łuki, kolumny i inne formacje skalne położone wzdłuż jednego skalnego grzbietu. Najsłynniejsze z nich to Double O Arch i Landscape Arch. Szczególnie ciekawy jest ten ostatni. Jest bardzo cienki, a ze swoją rozpiętością 88 metrów stanowi najdłuższy łuk w całym parku.

Park Narodowy Arches - Devil's Garden

  • Windows Section – to jest już cała sekcja a nie tylko pojedynczy łuk czy zbiór łuków. W jej skład wchodzą między innymi Delicate Arch, Turret Arch, Double Arch, North i South Windows czy Balanced Rock. Według nas najciekawsze z nich są właśnie ostatnie wspomniane Balanced Rock – ogromny głaz o wielkości 3 autobusów szkolnych lub dużego domu, wokół którego wytyczony jest 15-30 minutowy szlak turystyczny oraz pierwszy ze wspomnianych Delicate Arch, który jest tak naprawdę wizytówką całego stanu Utah i jest znany między innymi ze stanowych tablic rejestracyjnych, znaczków pocztowych czy… Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W końcu przez łuk przebiegła sztafeta niosąca znicz na igrzyska w Salt Lake City w 2002 roku.

Park Narodowy Arches - Delicate Arch

  • Fiery Furnace – zbiór wąskich kanionów i naturalnych łuków, który poleca się zwiedzać z przewodnikiem – wskaże on nam najciekawsze cechy geologiczne i antropologiczne, które bez przewodnika są często pomijane przez turystów.
  • Perified Dunes – stwardniałe wydmy (gdy już znudzą nam się łuki) położone między Courthouse Towers oraz Windows Section.

Jak tu dotrzeć i gdzie się zatrzymać?

Najprościej jest skierować się do Moab. Stamtąd drogą numer US191 trzeba jechać na północ przez około 5 mil. Wstęp do parku kosztuje 15$ za 1 osobę bez pojazdu, jednak jeśli mamy wykupiony annual pass, to do Parku Narodowego Arches możemy wejść za darmo. Jeśli chodzi o nocleg to możemy się zatrzymać w Devil’s Garden Campground znajdującym się wewnątrz parku lub poszukać noclegu w Moab. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyszukaniu noclegu lub zainspirował Cię ten park i po prostu szukasz pomocy w zorganizowaniu podróży, aby go zwiedzić to nie czekaj tylko napisz do nas.

Jako architekci podróży z wielką chęcią pomożemy Ci zorganizować szytą na miarę podróż marzeń. Nie ważne czy mowa tu o Parku Narodowym Arches czy innym miejscu. To Ty sam zdecydujesz co chcesz robić, jak długo, z kim i o jakiej porze, a my zrobimy wszystko, aby Twoje oczekiwania zostały spełnione. Nie czekaj więc tylko opowiedz nam o swoich marzeniach, a my zrobimy wszystko, abystały się one rzeczywistością.

Park Narodowy Arches - Skull Arch

 

Właścicielem marki handlowej Travel Architects jest: SPORTS-FIVE Marcin Dębski ul. Górnicza 6A, 91-848 Łódź NIP: 726-241-12-74 REGON: 100181754 e-mail: [email protected]
Travel Architects