Wiem wszystko, ruszajmy! ✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA

Pociągiem przez USA

Stany Zjednoczone są ogromnym krajem. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ale co jeśli chcemy zwiedzić je całe? Jakiego środka transportu użyć? Samolot wydaje się szybki, ale loty są drogie, a po za tym mało zobaczymy po drodze. Samochód jest komfortowy, jednak podróż przez całe stany, mimo dobrej jakości dróg, może być bardzo męcząca – to w końcu setki godzin jazdy. Dlatego my polecamy wybrać się w podróż przez zakątki USA pociągiem.

Pociągiem przez USA - Rail Days 2017

Amtrak Rail Pass

Co to w ogóle jest? Otóż to specjalna karta, która bardzo nam pomoże podczas naszej wymarzonej podróży pociągiem przez USA. Można ją kupić w 3 wariantach:

 •  15 dni lub 8 przejazdów
 • 30 dni lub 12 przejazdów
 • 45 dni lub 18 przejazdów

Po zakupie tej karty dalej będziemy musieli kupić bilety i dokonywać rezerwacji miejsc. Daje nam ona jednak spore zniżki co przy takiej podróży jest bardzo opłacalne. Bilet można zakupić na oficjalnej stronie internetowej, a następnie odebrać go bezpośrednio na stacji kolejowej. Więcej informacji znajduje się na stronie amtrak.com.

Gdzie zacząć?

Podróż pociągiem po USA my polecamy zacząć od Chicago. Dlaczego akurat tam? Lata tam całkiem dużo samolotów z Polski, a w końcu jakoś też musimy się do USA dostać. Po za tym jest to miejsce, w którym rozpoczyna się sporo różnych tras. I tutaj jest pierwszy trudny wybór: którą trasę wybrać? Tak naprawdę nie ma dobrej odpowiedzi. Idealnym rozwiązaniem byłoby zaliczyć je wszystkie, ale byłoby to naprawdę trudne. My postaramy się opisać drogę, która pozwoli przejechać całe Stany Zjednoczone dokoła. Jeśli jednak masz ochotę pojechać gdzieś jeszcze to szczerze Cię do tego zachęcamy. Omówienie wszystkich tras po prostu sprawiłoby, że ten post byłby rozmiarów niemałej książki. Nie chcąc się aż tak rozpisywać my proponujemy trasę według poniższego rozkładu.

Empire Builder

To pierwsza trasa w naszej wymarzonej podróży pociągiem przez USA. Zaczyna się we wcześniej wspomnianym Chicago i biegnie przez Milwaukee, Minneapolis i Spokane aż do Seattle. Można powiedzieć, że zaczynamy całkiem ostro. W końcu na sam początek mamy już trasę o długości 2200 mili. Z tym się jednak musimy liczyć. Odległości w trakcie podróży pociągiem przez USA będą naprawdę ogromne, a czasami w jednym pociągu będziemy musieli spędzić nawet 50 godzin. Widoki na trasie powinny jednak w dużej części zastąpić nam długą podróż. Po drodze czeka na nas majestatyczne pustkowie ze śladami po rdzennych mieszkańcach Ameryki. Będzie Ci dane również zobaczyć wspaniałe widoki na Missisipi, świecącą panoramę Minneapolis. A po przebudzeniu się (ta podróż będzie trwała więcej niż jeden dzień) będziesz mógł podziwiać jeszcze równiny Dakoty Północnej, Gassman Coulee Trestle, Missouri, Montanę oraz Glacier National Park. A na końcu czeka na nas Seattle, razem ze swoim Space Needle i widokiem na ocean.

Pociągiem przez USA - Space Needle

Coast Starlight

Seattle jest fajnym miastem, ale według nas nie co w nim zostawać zbyt długo. W trakcie naszej podróży pociągiem przez USA natkniemy się na wiele ciekawszych miast,  w których będziemy proponować spędzić więcej czasu. Dlatego po spędzeniu 1/2 dni na miejscu ruszamy dalej. Następna proponowana przez nas trasa prowadzi wzdłuż Zachodniego Wybrzeża. Po drodze będzie nam dane zobaczyć szczyty Cascade Range i Mount Shasta, lasy, doliny i długie odcinki z fantastycznymi widokami na Ocean Spokojny. A wśród miast miniemy Portland,  Sacramento, San Francisco czy Santa Barbara. I tu jest niestety duża strata, bo Sacramento czy San Francisco są miejscami naprawdę wartymi zwiedzenia, a Santa Barbara jest za to idealnym miejscem do plażowania. Jeśli mamy naprawdę dużo czasu to radzimy się zatrzymać w tych miejscach. My jednak miniemy te miasta i ruszymy prosto do Los Angeles. A tam czeka na nas Hollywood, Chateau Marmont czy Universal Studios.
Pociągiem przez USA - Hollywood

Sunset Limited

W Los Angeles warto spędzić co najmniej 2/3 dni. To wspaniałe miasto pełne wielu ciekawych miejsc do odwiedzenia. A gdy znudzi nam się zwiedzanie to zawsze w pobliżu jest plaża, na której można oderwać się od rzeczywistości. W końcu jednak będzie trzeba ruszyć w drogę. Na następnym odcinku my polecamy udać się do Nowego Orleanu. Po drodze z ciekawszych miast miniemy Palm Springs, San Antonio i Houston. A w międzyczasie będziemy mogli podziwiać Bayou, południowo-zachodnie pustynie i góry Kalifornii. Wszystko w niedalekiej odległości od granicy z Meksykiem. Po dotarciu do Nowego Orleanu można wybrać się na pobliskie plantacje trzciny cukrowej lub po prostu spędzić noc w stolicy jazz’u.

Crescent

W Nowym Orleanie proponujemy spędzić jedną noc, podczas której po prostu się wyszalejemy. Jeśli nie jedziemy na jedną z okolicznych plantacji to powinniśmy ruszyć dalej już następnego dnia. My proponujemy trasę do Nowego Jorku. Podczas tej 30 godzinnej podróży miniemy Atlantę, Greenville, czy Washington. Podróż długa, jednakże warta świeczki. Nowy Jork to według mnie perełka całych Stanów Zjednoczonych. To miejsce jest po prostu obowiązkowe do odwiedzenia, nawet jeśli ktoś nie lubi takich wielkich metropolii. Spędzenie 2-3 dni na miejscu to praktycznie obowiązek, bo to jest miasto w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Pociągiem przez USA Nowy Jork

Lake Shore Limited

W końcu jednak i z Nowego Jorku będziemy musieli wyjechać. Nasza podróż trwa już dość długo i to odpowiednia pora, aby ją zakończyć. Zakończenie musi być jednak efektywne, więc na sam koniec proponujemy wrócić do Chicago. Po drodze zobaczymy Buffalo i Cleveland, choć na zachwyty zasługiwać tu będą głównie linie brzegowe jeziora Michigan czy rzeki Mohawk. I tak nasza wielka pętla po całych Stanach Zjednoczonych się kończy.

Pociągiem przez USA - Lake Michigan

Podsumowanie

 • Empire Builder: 2 dni
 • Seattle: 1 dzień
 • Coast Starlight: 2 dni
 • Los Angeles: 2 dni
 • Sunset Limited: 2 dni
 • Nowy Orlean + Crescent: 2 dni
 • Nowy Jork: 2 dni
 • Lake Shore Limited: 1 dzień

Łącznie daje nam to 14 dni podróży. Praktycznie idealnie mieścimy się więc w terminie wyznaczonym przez Amtrak Rail Pass ( z uwzględnieniem 1 dnia na niespodziewane wypadki). W ciągu zaledwie dwóch tygodni taka trasa pozwoli nam zwiedzić pociągiem całe USA.

Pociągiem przez USA – dla ambitnych

Jeśli chciałbyś spędzić trochę więcej czasu na zwiedzaniu Stanów Zjednoczonych lub któraś z wyżej wymienionych tras ci nie odpowiada to na oficjalnej stronie Amtrak masz dostępne wszystkie trasy, po których kursują pociągi. Na koniec od nas jeszcze kilka tras, które są warte przejechania, jednak nie udało się ich wdrożyć do powyższego planu wymarzonej podróży pociągiem przez USA.

 • California Zephyr: Chicago – Denver – Salt Lake City – San Francisco
 • Adirondack: Montreal – Westport – Albany – Nowy Jork
 • Pacific Surfliner: San Luis – Santa Barbara – Los Angeles – San Diego
 • Southwest Chief: Chicago – Kansas City – Albuquerque – Los Angeles

Pociągiem przez USA - koniec

A jeśli spodobała Ci się idea takiej podróży i potrzebujesz pomocy w organizacji to po prostu daj nam znać poprzez formularz. Z chęcią zajmiemy się za Ciebie wszystkim, tak abyś przeżył wakacje swoich marzeń, których nigdy nie zapomnisz.

Właścicielem marki handlowej Travel Architects jest: SPORTS-FIVE Marcin Dębski ul. Górnicza 6A, 91-848 Łódź NIP: 726-241-12-74 REGON: 100181754 e-mail: [email protected]
Travel Architects