Wiem wszystko, ruszajmy! ✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA

Slide Rock State Park – bo skały nie muszą być nudne!

Planując podróż do USA w końcu natrafimy na moment w którym będziemy chcieli odwiedzić Arizonę. Do najbardziej popularnych miejsc w tym stanie należą Phoenix, Grand Canyon, Tucson czy Sedona. Jednak podczas naszej wymarzonej podróży szytej na miarę powinniśmy czasami odejść od najbardziej popularnych lokalizacji na rzecz mało znanych perełek. I jedną z nich jest właśnie mieszczący się niedaleko wcześniej wspomnianej Sedony Slide Rock State Park.

Slide Rock State Park – co to takiego?

Jest to mały Park Stanowy położony na miejscu dawnego sadu jabłkowego. Nie jest on duży – zajmuje powierzchnię raptem 17 hektarów. W porównaniu z największymi Parkami pod tym względem wypada dość przeciętnie. To co go jednak wyróżnia to na pewno unikatowy klimat. Potok, który dawniej płynął w pobliżu wcześniej wspomnianego sadu zaopatrując go w wodę obecnie funkcjonuje jako naturalna zjeżdżalnia wodna. Sporo ludzi przychodzi tu właśnie dla niej. Nawet jeśli ktoś nie lubi zjeżdżalni (szczególnie tych wyrzeźbionych przez matkę naturę) to w okolicy oprócz niej są również bardzo licznie występujące naturalne baseny wodne. To wszystko sprawia, że Slide Rock State Park jest świetnym miejscem na wypoczynek w ciepłe dni, nieważne czy lubimy spędzać czas w pobliżu wody czy gdy lubimy góry. Tutaj oba sposoby wypoczynku łączą się w niesamowitej harmonii. W sezonie ludzi potrafi być tam naprawdę sporo, ale to tylko potwierdza, jak cenione jest to miejsce wśród podróżników oraz lokalnej społeczności. I my także uważamy, że Slide Rock State Park jest warty odwiedzenia.

Dodatkową atrakcją w pobliżu jest wcześniej wspomniany sad. Mimo iż został on dawno zamknięty to dalej budynki są dostępne do zwiedzania. Pendley Homestead – bo tak to miejsce się nazywało gdy było jeszcze sadem, jest świetnym przykładem rozwoju rolnictwa w tamtym okresie. Piszę o rolnictwie, a nie o sadownictwie, bo założyciel tego sadu Frank Pendley,  uprawiał również rośliny typowo ogrodowe, a także hodował zwierzęta. Jego największe osiągnięcie to jednak stworzenie unikalnego systemu nawadniania, który jest używany przez park do dziś. Dzięki jego innowacyjnym pomysłom rozwinęło się jednak nie tylko rolnictwo. Zbudowane przez niego domki wczasowe wpłynęły znacząco na turystykę. To on w głównej mierze spopularyzował park wśród turystów.

Pendley Homestead

Zwiedzanie Slide Rock State Park

Znajduje się on na południe od Flagstaff i na północ od Sedony. Dojechać można do niego drogą 89A. Więcej o szczegółach parku takich jak godziny otwarcia czy ceny za wejście można przeczytać na jego oficjalnej stronie. Warto się tu wybrać szczególnie z dziećmi. Mimo iż nie ma tu piaszczystej plaży to żadne dziecko nie pogardzi taką zjeżdżalnią. Po za tym miejsce do zwykłego pływania też się na pewno znajdzie. Po za wypoczynkiem można w pobliżu zobaczyć również kilka ciekawych obiektów. Są to między innymi:

  • Montezuma Castle National Monument and Montezuma Well – 20-pokojowy budynek położony wewnątrz kamiennego klifu. Idealne miejsce, aby dowiedzieć się więcej o kulturze Sinagua oraz poczuć klimat bezlitosnej pustyni.
  • Sunset Crater Volcano – powstały w wyniku erupcji między 1040 a 1100 rokiem. Strumienie lawy i popioły dalej wyglądają tam jak w dniu w którym powstały. Można tam jednak zaobserwować powracające życie w postaci drzew, kwiatów i innych oznak dzikiej przyrody.
  • Walnut Canyon National Monument – miejsce gdzie spotkasz ślady ludzkości sprzed 700 lat. Kolejny przykład tego jak pomysłowość ludzi umożliwiła im przetrwanie na pustkowiu
  • Coconimo National Forest – jeden z najciekawszych w USA Lasów Narodowych oferujący potoki, jeziorka, góry, kaniony oraz przede wszystkim wspaniałe widoki

Montezuma Castle

Bezpieczny wypoczynek

Na koniec kilka porad od nas na temat bezpieczeństwa podczas wypoczywania w Slide Rock State Park. W końcu nie było by przyjemne przerywanie odpoczynku przez niewiedze. Oto co według nas jest najważniejsze:

  • Zachowaj ostrożność podczas chodzenia po skałach piaskowca umieszczonych pod wodą. Są one bardzo śliskie i łatwo jest się przewrócić.
  • Pamiętaj o wodzie pitnej. Czasami jest tam naprawdę gorąco, więc warto wziąć ze sobą jakiś zapas. Dodatkowo zabronione jest używanie szklanych opakowań na terenie parku, więc wodę powinniśmy nosić w plastikowych butelkach.
  • Zachowaj ostrożność podczas pływania. Nie ma tam zatrudnionego ratownika, więc wszystko odbywa się na własne ryzyko.
Właścicielem marki handlowej Travel Architects jest: SPORTS-FIVE Marcin Dębski ul. Górnicza 6A, 91-848 Łódź NIP: 726-241-12-74 REGON: 100181754 e-mail: [email protected]
Travel Architects