Wiem wszystko, ruszajmy! ✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA

Wiza do USA – co się zmieni?

Jak dobrze wszyscy wiemy prezydent Stanów Zjednoczonych wydał oświadczenie, że Polska niedługo dołączy do programu bezwizowego. Oznacza to, że granica USA zostanie otwarta dla naszych rodaków bez konieczności wyrabiania wizy. Czy jest jednak z czego się cieszyć? Co daje wiza do USA? I co się tak naprawdę zmieni gdy jej zabraknie? Zapraszam do artykułu, aby dowiedzieć się więcej.

Skąd to całe zamieszanie z wizą?

Odsetek odmów w konsulatach USA w Polsce spadł poniżej 3% po raz pierwszy w historii. Osiągnięcie takiego wyniku pozwoliło uruchomić procedurą wdrożenia Polski do Visa Waiver Program. Procedura ta rozpoczęła się na początku października i trwa zazwyczaj około 3-5 miesięcy.  Jeśli w tym czasie odsetek odmów w konsulatach znacząco nie wzrośnie to za kilka miesięcy wizy do USA zostaną zniesione. Ale czy na pewno? A może dotyczyć to będzie tylko niektórych?

Co się zmieni w ruchu bezwizowym?

Tak naprawdę cała różnica polegać będzie na tym, że nie będziemy musieli ubiegać się o promesę, która kosztuje na ten moment 160 dolarów. Dalej najpóźniej na 72 godziny przed odlotem będziemy musieli wypełnić formularz Electronic System for Travel Authorization (ESTA). Nawet jednak ważna ESTA nie da nam gwarancji, że zostaniemy wpuszczeni do Stanów. Ostateczną decyzję dalej podejmie oficer U.S. Customs and Border Protection Agency. W części przypadków możemy nawet nie przejść przez etap wypełniania formularza np: gdy mieszkaliśmy nielegalnie w USA czy łamaliśmy wcześniej amerykańskie przepisy dotyczące imigracji. Dodatkowo dalej musimy pamiętać o posiadaniu między innymi biometrycznego paszportu. Warto również podkreślić, że bez wizy będziemy mogli wjechać do Stanów Zjednoczonych na maksymalnie 90 dni, niezależnie czy turystycznie czy służbowo. Obecnie wiza do USA otwiera dla nas granice na dwa razy dłuższy okres.

Ciekawostki o wizie do USA

 

  • Obecnie oprócz Polski o wizy do USA spośród europejskich narodów starać się muszą tylko obywatele Rumunii, Turcji, Chorwacji, Bułgarii i Cypru.
  • Dostanie się do programu wizowego nie jest bezterminowe i jeśli rząd USA uzna, że przestaliśmy spełniać kryteria, to możemy zostać wykreśleni z tego programu.
  • Ruch bezwizowy nie powoduje zmiany statusu migracyjnego.
  • Rocznie pomimo posiadania ważnej promesy z lotnisk amerykańskich jest odsyłanych około 500 Polaków.

Warto również wspomnieć o tym, że nasze ojczyste linie lotnicze LOT już zapowiedziały zwiększenie ilości lotów do Stanów Zjednoczonych. Na przełomie roku ma to być nawet o 20 % więcej lotów niż mamy obecnie. Oznacza to, że na tę chwilę mamy idealny moment na planowanie naszej podróży marzeń do USA. A jeśli jesteś zainteresowany podróżą szytą na miarę specjalnie dla Ciebie to wypełnij nasz formularz, a my przygotujemy podróż Twoich marzeń.

Właścicielem marki handlowej Travel Architects jest: SPORTS-FIVE Marcin Dębski ul. Górnicza 6A, 91-848 Łódź NIP: 726-241-12-74 REGON: 100181754 e-mail: [email protected]
Travel Architects