Wiem wszystko, ruszajmy! ✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA

Niagara – uosobienie piękna natury

Organizując podróż po USA poza słynnymi Parkami Narodowymi warto również zwrócić uwagę na inne wspaniałe miejsca związane z naturą. Takim miejscem jest z pewnością wodospad Niagara. Jest tak naprawdę najbardziej rozpoznawalnym wodospadem na świecie. Nie jest  ani największym, ani najszerszym wodospadem na Ziemi. Ciężko tak naprawdę opisać czemu wodospad zawdzięcza swoją popularność. Wodospad Niagara jest jednak niewątpliwie uosobieniem piękna, jakie potrafi stworzyć matka natura i pokazem niesamowitych sił przyrody.

Niagara 3 wodospady

Niagara to nie tylko wodospad

Większość osób gdy słyszy hasło „Niagara” to myśli o wodospadzie. Mają rację, jednak Niagara to nie tylko wodospad. Tę samą nazwę nosi również rzeka, na której znajduje się wodospad. A właściwie to trzy wodospady, bo Niagara to tak naprawdę 3 wodospady łączące się w jeden. Wodospad Niagara leży na granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Po stronie amerykańskiej leżą 2 z 3 wodospadów: American Falls oraz Bridal Veil Falls oddzielone za pomocą Luna Island. Po tej stronie znajduje się również miasto nazwane Niagara Falls. Strona kanadyjska posiada tylko jeden Horseshoe Falls. Jest on za to największą kaskadą ze wszystkich 3. Posiada 53 m wysokości i 790 m szerokości. Od amerykańskich kaskad jest oddzielona wyspą Goat Island. Co ciekawe, po tej stronie granicy również znajduje się miasto Niagara Falls. To może czasami rodzić pomyłki. Niagara Falls po stronie kanadyjskiej i Niagara Falls po stronie amerykańskiej to 2 niezależne od siebie miasta.

Niagara nocą

Wodospad jako atrakcja turystyczna

O dziwo, dla turystów ciekawszą opcją jest podziwianie wodospadu od strony Kanady. Po tamtej stronie granicy jest więcej ciekawszych punktów obserwacyjnych, z których jest świetny widok na spadającą wodę American Falls. Nocą wodospady są podświetlane, wtedy wyglądają szczególnie pięknie. Interesująco wyglądają również zimą, kiedy zamarzająca woda tworzy olbrzymie sople. Podczas zwiedzania warto wykupić rejs stateczkiem, który podpływa pod same kaskady lub zamówić lot helikopterem nad wodospadem. Oba sposoby spędzenia wolnego czasu gwarantują niezapomniane przeżycia.

Rejs statkiem

Wodospad to jednak nie jedyna atrakcja w okolicy. Oto co jeszcze według nas warto zobaczyć w jego pobliżu:

 • Cave of The Winds – naturalna jaskinia położona za jedną z kaskad. Odkryta w 1920 roku i częściowo zawalona w 1920. Obecnie trasa turystyczna nie prowadzi do jaskini, tylko do podnóża wodospadu. Na pomostach po których przebiega trasa można doświadczyć huraganów o prędkości wiatru nawet powyżej 100 km/h. Ciekawostką jest, że na jednym z pomostów, który jest praktycznie cały czas zalewany wodą postawiono znak „No smoking”.
 • Fun Factory – park rozrywki położony po kanadyjskiej stronie. Świetne miejsce do odwiedzenia, które mogę polecić szczególnie rodzinom z dziećmi. Na miejscu do naszej dyspozycji jest między innymi kasyno, teatr 6D, klub taneczny, restauracje czy park, a do dyspozycji młodszych mamy dinopark, skywheel czy specjalne muzeum dla dzieci. Listę wszystkich atrakcji znajdziemy na stronie internetowej parku.
 • Guinness World Records Museum – muzeum, w którym można zobaczyć rekordy Guinness’a w różnych dziedzinach. Na miejscu znajdziemy wszystko to co największe, najmniejsze, najdłuższe, najdziwniejsze i wszystko inne co jest naj.
 • Trekking – możliwości jest kilka. My polecamy Goat Scenic Island Walk, Great George Scenic Overlook lub Upper Great George Hike.
 • Castellani Art Museum – stała kolekcja obejmuje ponad 5600 prac. Przykłady obejmują
  obrazy, rysunki, zdjęcia i rzeźby, a także ceramikę prekolumbijską. Większość kolekcji muzeum skupia się
  na dziełach tworzonych od lat 70. XX wieku i przedstawia wybitnych i wschodzących współczesnych
  artystów. Muzeum znajduje się na kampusie Uniwersytetu Niagara.

Kilka porad na wizytę

 • W okolicy wodospadu warto spędzić co najmniej 2 dni. Polecamy połączyć wizytę nad Niagarą z odwiedzeniem Nowego Yorku. 4 dni w NY i 2 dni nad wodospadem to świetne połączenie na tygodniowy wyjazd.
 • Najlepiej zatrzymać się na miejscu po stronie kanadyjskiej, nie tylko dlatego że jest tam więcej atrakcji, ale również ceny za noclegi są nieco niższe.
 • Jeśli szukamy jakiego miejsca na podstawie adresu to uważajmy, aby nie pomylić Niagara Falls kanadyjskiego z amerykańskim Niagara Falls.
 • Przy przejściu granicznym nie ma żadnych ulg. Nawet krótki wypad z jednej strony granicy na drugą wymaga wizy. Polaków na szczęście to nie dotyczy, bo od dawna nie mamy już wiz do Kanady, a od niedawna również zniesiono wizy do USA.

Niagara tęcza

Właścicielem marki handlowej Travel Architects jest: SPORTS-FIVE Marcin Dębski ul. Górnicza 6A, 91-848 Łódź NIP: 726-241-12-74 REGON: 100181754 e-mail: [email protected]
Travel Architects