Wiem wszystko, ruszajmy! ✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA

Sacramento – dlaczego warto je odwiedzić?

Sacramento to szóste pod względem wielkości miasto w Californii. Niby nie imponuje. To jednak ono jest stolicą tego regionu a nie Los Angeles, San Diego czy San Francisco. Leżące u zbiegu rzek Sacramento i American miasto znane jest głównie z okresu Wielkiej Gorączki Złota. Wtedy właśnie najbardziej się rozrosło stając się ważnym punktem dystrybucyjnym. Sacramento było miejscem przystanku wielu karawan oraz łodzi rzecznych. Posiadało również przystanek na drodze Pierwszej Kolei Transkontynentalnej oraz dysponowało telegrafami i pocztą konną. A czym Sacramento przyciąga ludzi do siebie w obecnych czasach?

Old Sacramento

To ta dzielnica przyciąga do siebie najwięcej turystów. Znana jest ze swoich brukowanych ulic oraz wielu historycznych budynków powstałych na przełomie lat 50 i 60 XIX wieku. Cała dzielnica posiada status parku stanowego. Do czołowych atrakcji tej dzielnicy Sacramento należą przejazdy pociągami parowymi oraz napędzanymi kołowo statkami. Jeśli zaś chodzi o budynki to najważniejsze z nich to: Lady Adams Building, Hastings Building oraz oraz Big Four Building. Szczególnie ostatni jest bardzo ciekawy. W 1850 roku znajdowały się tam biura tzw. Wielkiej Czwórki, która budowała Central Pacific Railroad. Obecnie ten budynek dzierży miano Narodowego Pomnika Historycznego. Ostatnim miejscem na które zwrócę uwagę w tej dzielnicy jest Eagle Theatre, który jest rekonstrukcją pierwszego stałego teatru w Californii i to w jego pierwotnym miejscu powstania.

Big Four Building

Muzea, wszędzie muzea…

W Sacramento jest ich kilka. Nie ma co jednak narzekać, bo spora ich część jest naprawdę ciekawa. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Crocker Museum of Art. Posiada ono imponującą kolekcję sztuki lokalnej z okresu od gorączki złota do współczesności. W jego wnętrzu znaleźć można również rysunki i obrazy artystów europejskich oraz wystawię fotografii amerykańskiej. Przy okazji jest to najstarsze muzeum sztuki publicznej na zachód od Missisipi. Innym ciekawym obiektem jest Leland Stanford Mansion, który wcześniej był domem dla kilku gubernatorów. Dalej odbywają się w nim biznesowe i dyplomatyczne przyjęcia, nawet o randze stanowej. Dodatkowo turystów do tego budynku przyciąga pogłoska, że jest on nawiedzony. Mówiąc o muzeach nie można też nie wspomnieć słowa o California State Capitol Museum. Wśród jego eksponatów znajdują antyki, portrety, a nawet dzieła sztuki. Warto zwrócić jednak uwagę na ten budynek również od zewnątrtz, a nie tylko od wewnątrz. Ogromna ilość roślinności dokoła czyni go jednym z najpiękniejszych budynków w USA.

Sacramento Museum

A fani technologii?

Tutaj również dla nich się coś znajdzie! My polecamy przede wszystkim California Automobile Museum oraz California State Railroad Museum. Pierwsze z nich jest rajem dla fanów motoryzacji. Znajdziemy w nim kolekcję ponad 150 samochodów wyprodukowanych w latach 1885-2011. Szeroki asortyment pojazdów obejmuje zarówno klasyczne jak i nowoczesne samochody.  To wszystko pozwala zobaczyć jak rozwijał się przemysł amerykańskich samochodów przez ostatnie 120 lat. Drugie z nich, czyli California State Railroad Museum, jest jednym z największych muzeów kolei na świecie. Zobaczymy w nim odrestaurowane lokomotywy parowe oraz wagony kolejowe z lat 1862-1944. Co więcej, prawie wszystkie wagony można oglądać od środka.

Muzeum kolei w Sacramento

To wszystko?

Nie, nie wszystko. Sacramento słynie także z muzyki jazzowej i klasycznej. Regularne koncerty odbywają się w Sacramento Philharmonic Orchestra, Sacramento Baroque Soloists, Sacramento Choral Society & Orchestra, Sacramento Youth Symphony, Sacramento Children’s Chorus oraz Camellia Symphony. W Sacramento odbywa się również Sacramento French Film Festival. Jest to wydarzenie podczas którego odbywają się amerykańskie premiery francuskiego filmów, zarówno tych nowych jak i starszych. Nie jest to jednak jedyny festiwal filmowy. Co roku odbywają się tu także Japanese Film Festival, Trash Film Orgy oraz Sacramento Horror Film Festival. Dodatkowo Sacramento ma swoje drużyny w National Basketball Association (NBA) oraz Minor League Baseball (MLS).

Sacramento Kings

Jak sami widzicie w Sacramento jest praktycznie wszystko. Nieważne jakie masz zainteresowania to miasto i tak się samo do Ciebie przystosuje. Jest to więc idealny przystanek podczas podróży po USA. Tym bardziej, że dość łatwo jest tu trafić. Wystarczy wsiąść w pociąg i przejechać się jedną z naciekawszych widokowych tras kolejowych w USA, o których pisaliśmy w tym artykule.

Właścicielem marki handlowej Travel Architects jest: SPORTS-FIVE Marcin Dębski ul. Górnicza 6A, 91-848 Łódź NIP: 726-241-12-74 REGON: 100181754 e-mail: [email protected]
Travel Architects